Samast'ın üzerindeki SİM kartın sırrı

  • Giriş : 03.02.2007 / 00:00:00

Yakalandığı sırada Ogün Samast'ın üzerinden çıkan SİM kartın Trabzon'daki bir vatandaşa ait olduğu belirlendi

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Samsun otogarında yakalanan Samast'ın üst araması sırasında yere düşen bir SİM kartı, jandarma görevlilerince tutanağa geçirildi. Tutanağa göre, Samast'ın üzerinde 0544'lü bir hatta ait kart bulunurken, zanlı tüm sorguları sırasında kendisine ait 0538'li bir numaraya ait sim kart kullandığını söyledi.

Soruşturma savcısı Selim Berna Altay, bu çelişki üzerine Trabzon Başsavcılığı'na bir yazı yazarak, SİM kartlar konusundaki çelişkinin açığa çıkarılmasını istedi. Trabzon'da yapılan araştırmada, 0544'lü numaranın, Trabzon'da yaşayan M.A.'ya ait olduğu belirlendi. Bilgisine başvurulan A., kartın kendisine ait olduğunu, ancak Trabzon İl Jandarma Komutanlığı'nda askerlik yapan V.V. adlı bir er tarafından kullanıldığını anlattı. A, haziranda V.'nin kendisine gelerek bir telefon kartı almayı istediğini ve bu nedenle kendisine yardımcı olmasını talep ettiğini söyledi.

Hiç yakınlığı yok
A., er V.'nin isteği üzerine kendisine nüfus cüzdanını verdiğini ve SİM kart almasına yardımcı olduğunu açıkladı. Bu bilgilerin ışığında bu kez er V.'nin bilgisine başvuruldu. V. kartı aldığını, ancak yaklaşık 10 gün önce kaybettiğini söyledi. Bu açıklamalar da resmi ifadelere girerken, V.V. ile M.A'nın hiç bir yakınlığının bulunmadığı anlaşıldı. Elde edilen bilgiler Trabzon'dan resmi yazıyla özel yetkilendirilmiş Cumhuriyet Başsavcılığı'na bildirildi.

Bu arada, Samast'ın kullandığını söylediği 0538'li numaraya ait SİM kart bulunamayınca, kart üzerinde geriye dönük inceleme yapılması imkanı da kalmadı.
Karta ilişkin esrar perdesinin aralanması amacıyla Samsun'da geçen hafta polis ve jandarma yetkililerinin katıldığı özel bir toplantı yapıldığı, ancak iki kurum görevlileri arasında "SİM kart çelişkisi" nedeniyle sert tartışmalar yaşandığı öğrenildi.
Tutuklanarak cezaevine gönderilen Samast'ın üzerinde cezaevine girişi sırasında da, kot montunun iç astarına saklanmış 2 ayrı SİM kart bulunduğu bilgisi kamuoyuna yansımıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious