Samatyalılar balık-ekmeğe doydu

Samatyalılar balık-ekmeğe doydu.12587
  • Giriş : 27.10.2008 / 16:14:00

Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, 5. Balık Festivali’nde binlerce kişiye balık-ekmek dağıttı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

5. İstanbul Balık Festivali kapsamında vatandaşlara 5 ton balık dağıtıldı

Her yıl balık sezonunun başında gerçekleştirilen İstanbul Balık Festivali'nin 5'incisi Samatya Meydanı'nda başladı. Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, 5. İstanbul Balık Festivali'nin açılışında yüzlerce vatandaşa balık-ekmek dağıtırken Samatya'nın İstanbulluların balık ihtiyacını karşılaması için düzenlemeler yapılacağını açıkladı.

İstanbul'da balıkçılığın gelişmesi, balık tüketiminin ve olta balıkçılığının teşvik edilmesi ve Samatya'nın İstanbul'un gözde balıkçılık ve turizm merkezlerinden biri haline getirilmesi amacıyla bu yıl 5'incisi yapılan İstanbul Balık Festivali, Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir'in açış konuşmasıyla başladı. Amaçlarının Balık Festivali'nin İstanbul'un en renkli festivallerinden birine dönüştürerek, denize ve balıkçılığa gönül vermiş herkesi burada buluşturmak olduğunu dile getiren Demir, İstanbul'un yalnız tarihi eserleriyle değil aynı zamanda deniziyle, balığıyla, yeme-içme kültürüyle bir bütün olarak tanıtılması gerektiğine işaret etti. Şehr-i İstanbul Derneği ile birlikte düzenledikleri festivale, İstanbul Balık Müstahsilleri Derneği, Samatya Güzelleştirme ve Koruma Derneği gibi sivil toplum örgütlerinin de katkıda bulunduğunu söyleyen Demir, Marmaray ve metro istasyonu inşaat çalışmalarında Theodosius Limanı'nın ortaya çıkarıldığını ve arkeolojik kazılarda da batık gemiler, surların günışığına çıkarıldığını belirtti. Demir, “Son keşif, İstanbul'un tarihinin bilinenin aksine 2 bin 700 değil 8 bin 500 yıl öncesine dayandığını ortaya çıkarmış oldu. İstanbul'un 8.500 yıllık tarihini belgeleyen eserlerin bulunduğu kazı alanı, aynı zamanda bölgede denizciliğin Demir Çağı döneminde başlamış olabileceğini gösterdi. Bilim dünyasını şaşkınlık içinde bırakan bu gelişmeler, denizcilik tarihinin yeniden yazılmasına neden olacak.” dedi.

Bu festivale çok fazla insanın ve kurumun emeğinin geçtiğini belirten Mustafa Demir, Samatya'nın İstanbulluların balık ihtiyacını karşılaması için düzenlemeler yapılacağını açıkladı. Demir, “Belediyemizden festivalin organizasyonu için emek veren arkadaşlarıma, Şehri İstanbul derneğine, Balık Müstahsilleri Derneğine, Samatya Güzelleştirme Derneği'ne ve katkılarından dolayı tüm Samatya Esnafına huzurunuzda teşekkür ediyorum.” dedi.

Demir, daha sonra meydanda kurulan mangalın başına geçerek uzun kuyruk oluşturan vatandaşlara balık ekmek dağıttı. Binlerce kişiye balık ekmek dağıtımı sırasında Trabzon Beşköy Horon Ekibi tarafından horon tepildi. Mustafa Demir de bir ara horon ekibine katılarak oyun oynadı.

Festivalde daha sonra Şehr-i İstanbul Derneği Başkanı Atilla Tuna konuştu. Balık Festivali'nin amacını özetleyen Tuna, “5. İstanbul Balık Festivali ile İstanbul'da balıkçılığın gelişiminde katkıda bulunması, balık tüketiminin teşvik edilmesi, Samatya'nın İstanbul'un gözde balıkçılık ve turizm merkezlerinden biri haline getirilmesi, balıkçılığın ileri ülkelerdeki seviyeye gelmesi, olta balıkçılığının teşviki, deniz yemeklerinin kalitesinin yükseltilmesini amaçlamaktadır.” diye açıkladı.

Festivalin son konuşmacısı olan İstanbul Su Ürünleri Kooperatifler Birliği Başkanı Ali Güney de halka ucuz balık yedirebilmek için yerel yönetimlere çağrıda bulundu ve “Bize balık tezgâhı açabileceğimiz yerler gösterin, halka ucuza balık yedirelim” dedi.

5 ton balığın kullanılacağı Festivalde neler var
Zaman zaman yağan sağanak yağmura karşın binlerce kişinin katıldığı festivalde vatandaşlara ücretsiz balık ekmek ve balık çorbası dağıtımı, müzik, tiyatro, resim sergisi, halka açık ücretsiz turlar, bisikletle akrobasi gösterileri, dia gösterisi, balık tutma yarışmaları ve Fatih Belediyesi el sanatları kurslarının satış stantları.

Halka bedava balık ekmek ve balık çorbası dağıtımı, çocuklarla boyama, İçkalpakçı Çıkmazında sinema gösterimi, ücretsiz sağlık taraması ve turlar ile “En iyi balık çorbası, En iyi deniz mezesi, En özgün balık yemeği ve En iyi midye dolma” kategorilerinde en iyi deniz yemekleri yarışması.
En çok midye dolma yeme ve en hızlı balık çorbası içme yarışması, Yılın Balık Müstahsili, “Balıkçı Dostu” ve “Yılın Balıkçısı” Ödülleri ile Oltayla Balık Avı Yarışması.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*