Şam'da muhteşem Osmanlı sergisi

Şam'da muhteşem Osmanlı sergisi.12694
  • Giriş : 09.06.2009 / 23:24:00

Osmanlı'nın diğer din ve milletlere olan hoşgörüsünün adeta bir vesikası olan fermanların bulunduğu Gökkubbe Altında Birlikte Yaşamak Sergisi görkemli bir törenle açıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Sergi açılışına katılan Rum Ortodoks Kilisesi Ortadoğu Patrik Yardımcısı Gattas Hazim, sergilenen ferman ve vesikaların Osmanlıların değişik millet ve dinlere olan hoş görüsünü yansıttığını belirterek günümüz dünyasına örnek olması gerektiğini söyledi.

Dışişleri Bakanlığı Osmanlı'nın diğer dinlere olan hoş görüsünü anlatmak amacıyla Ortadoğu'yu kapsayan bir sergi programı başlattı. İlki Amman'da düzenlenen programın ikincisi dün Suriye'nin başkenti Şam'da açıldı.

Suriye Turizm Bakanlığı Arkeoloji Müzesi'nde gerçekleştirilen açılış program ilk olarak Marmara Üniversitesi Tarih Bölümü Başkanı Zekeriya Kurşun'un konferansı ile başladı. Konferansta konuşan Kurşun, katılımcılara Osmanlı tarihinden örnekler vererek değişik din ve milletlerin nasıl bir arada huzur içinde yaşadığını anlattı. Programa Suriye'den birçok akademisyen, vatandaş ve din adamı katıldı.

Programda ayrıca Rum Ortodoks Kilisesi Antakya ve Tüm Ortadoğu Patrik Yardımcısı Gattas Hazim ile Dürzi Din Adamı Şey Kamil Nasır da hazır bulundu. Konferansın ardından katılımcılar sergi açılışına katıldı.

Sergide Fatih Sultan Mehmet döneminden Osmanlı devletinin sonuna kadar olan sürede seçme birçok ferman ve vesika bulunuyor. Marmara Üniversitesi Tarih Bölüm Başkanı Kurşun, katılımcılara vesikalar ile ilgili bilgi vererek, Osmanlı'nın değişik din ve milletleri nasıl bir arada yaşattığını anlattı. Ziyaretçiler büyük bir dikkatle inceledikleri vesikaları inceleyerek adeta tarihte yolculuk yaptı.

Cihan Haber Ajansı'na açıklamada bulunan Gattas Hazim, Osmanlı devletinin hiç bir şüpheye yer vermeden tebaasına tüm hakları vermeye çalıştığının altını çizdi. Osmanlı döneminde her millete özel bir yönetim verildiğini ifade eden Hazim, "Osmanlı her millete bir temsilci vermeye çalışıyordu. Bu temsilciler milletlerin istek, şikâyet ve durumlarını yönetime iletiyorlardı. Bu Osmanlı'nın hiç kimsenin mağdur olmaması için yaptığı bir düzendir." dedi.

Osmanlıya yönelik eleştirilere de değinen Hazim, "Hiç bir düzen için tam bir mükemmellik var diyemeyiz. Osmanlının bu yönetim düzeninde olumlu tarafları olumsuz taraflarından çoktur. Çünkü Osmanlı kendi yönetimi altında bulunan milletlere tüm haklarını elinden geldiğince vermeye çalışıyordu. Bu düzeni günümüze uygulamak istediğimiz zaman 'bir ülkeyi değişik milletlere ayırabilir miyiz' gibi bir soru çıkar karşımıza. Açık bir şekilde söylemek gerekiyorsa bir ülkede kimliğe mi, milliyetine mi yoksa vatandaşlığına mı bakmak lazım? En doğrusu ise vatandaşlığına bakmamız lazım. Çünkü her insan istediği şekilde yaşayabilir. Benim düşüncem Osmanlı her vatandaşın saygınlığını korumaya çalışmıştır. Duyduğumuz gibi bazı olumsuzluklar vardır. Bu tüm dünyada bu şekilde oluyor. Bu olumsuzluklar normal vatandaşlardan, memurlardan, yöneticilerden de olabilir. Fakat bana göre Osmanlı bizim haklarımızı korumaktaydı. Şimdi bile filan bölge filanlarındır deniliyor. Bu bizim için önemlidir." değerlendirmesinde bulundu.

Marmara Üniversitesi Tarih Bölümü Başkanı Zekeriya Kurşun ise düzenlemiş oldukları bu programla Osmanlı devletinin değişik din ve tebaaları nasıl bir arada yaşattığını anlatmak istediklerini söyledi. Kurşun, sergide Fatih Sultan Mehmet'ten Osmanlı'nın sonuna kadar yer alan belgeler bulunduğunu ifade ederek, "Bu belgeler Osmanlının değişik din ve milletlere karşı uyguladığı birlikte yaşama ve hayata geçirdiği birlikte yaşatma tecrübesini gösteren ve ispat eden belgelerdir. Sadece gayrimüslimlere değil değişik unsurlara, hinterlandı altındaki bölgelerle yaptığı yazışmalar da bulunmaktadır. Bu sergi birçok ülkeyi gezerek Osmanlı'nın bu birlikte yaşama tecrübesini anlatacaktır. Bildiğiz gibi günümüz temel sorunlardan biri birlikte yaşama sorunudur. Bu çalışmanın bir ilaç olmasını arzu ediyoruz." şeklinde konuştu.

Şam'da üç gün boyunca ziyaretçilere açık tutulacak olan sergi ardından Bahreyn, Mısır, Cezayir, Tunus gibi ülkeler de gösterime sunulacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*