Sami Selçuk, AK Parti'ye çözüm önerisinde bulundu

Sami Selçuk, AK Parti'ye çözüm önerisinde bulundu.9297
  • Giriş : 18.03.2008 / 00:48:00
  • Güncelleme : 18.03.2008 / 00:38:57

Yargıtay Onursal Başkanı Sami Selçuk, gerilen ortamı aşacak bir formül üretti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Yargıtay Onursal Başkanı Sami Selçuk, Yargıtay Başsavcısı’nın AK Parti’nin kapatılması istemini, değerlendirdi. Üzerinde durduğu en önemli noktanın, iddianamenin kahvelerde bile tartışılması olduğunu, bunun yargıyı gölgeleyeceğini söyleyen Selçuk, oysa bazı ülkelerde, önyargı oluşmasın diye, yargıçların bile iddianameyi mahkemede görebildiğini belirtti.

Sami Selçuk’un NTV canlı yayınında, yaptığı değerlendirmeler şöyle:

HERKES İDDİANAMEYİ TARTIŞIYOR

Şu anda benim üzerinde durduğum en önemli nokta, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı’nın iddianamesindeki kanıtların, iddiaların, kamuoyunda tartışılması. Normal bir düzende, bunu tartışmak mümkün değildir. İddianameler meydanlarda, basında, kahvelerde tartışılacak konu değil. Bu o kadar önemlidir ki, önyargı oluşmasın diye kimi ülkelerde iddianameleri yargıç bile göremez. Duruşma aşamasında ancak yargıç görebilir. Ama Türkiye’de herkes iddianamede ileri sürülen iddiaları üzerinde tartışıyor. Bunlar yanlış şeyler. Daha sonra yargı karar verdiği zaman, yargıyı gölgeler. Kimisi işte biz isabet ettirmiştik, kimisi ettirmemiştik...

MAHKEME ÜYELERİ TARTIŞILIYOR

Bunun dışında, Anayasa Mahkemesi üyeleri, kimin tarafından atanmıştı, ona göre sonuçlar çıkarılıyor. Bunları son derece yanlış buluyorum. Anayasa Mahkemesi üyeleri nihayet bir yargıçtır, yargıçlar her türlü inanç ve görüşlerini, mahkeme salonunun dışında bırakarak karar vereceklerdir. Yıllardır üzerinde durduğum, yargı bağımsızlığı ve yargının nesnellik ilkesine uygun bir şekilde karar oluşturabilmesi için gerekli zeminin hazırlanması açısından, bunları son derece üzücü, sakıncalı buluyorum.

12 EYLÜL’ÜN ÜRÜNÜ YASA DEĞİŞİRSE, BUNALIM AŞILIR

Bu aşamada elbette ki yeni düzenlemeler yapılabilir. Siyasal Partiler Yasası’nın 78 ve 103’üncü maddelerine baktığımız zaman onlarca yasak var. Bu bir tepki yasasıdır. 1983’de çıkmış bir tepki yasasıdır. Tabii 12 Eylül’ün ürünüdür. Bu yasayı mutlaka en azından gözden geçirmek gerekir ya kaldırmak ya da gözden geçirmek gerekir. Bunlar yapılmak suretiyle bu bunalımın aşılabileceğini düşünüyorum.

AMA SADECE USUL DEĞİŞİKLİĞİ YETMEZ

Anayasa değişikliği gerekli tabii, aynı doğrultuda bir Anayasa Değişikliği gerekli. Yalnız yapılacak olan değişiklik usulle ilgili olursa, mevcut davayı etkilemeyecektir, onu da söyleyeyim. Yani usul yasaları derhal yürürlüğe girer, ama daha önce yapılmış olan işlemleri etkisiz, sakat hale düşürmezler. Bunu göz önünde tutmak gerekir. Bugün basına yansıyan olayın usulle ilgili olduğunu görüyorum ben, ama ayrıntıyı bilmiyorum. Usulle ilgisi olursa iddianame geçerliliğini koruyacaktır ve normal süreç işleyecektir. Değiştirilmesi gereken bence yasaklar manzumesidir.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious