Sami Yusuf'a Viyana'da büyük ilgi

  • Giriş : 13.09.2006 / 00:00:00

Ünlü bestekâr Sami Yusuf, Viyana'da bir konser verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Ünlü bestekâr Sami Yusuf, Avusturya Müslüman Gençler Birliği'nin (MJÖ) kuruluşunun 10'uncu yıl kutlaması programı çerçevesinde Viyana'da bir konser verdi.

Avusturya İslam Cemaati (IGG) bünyesinde faaliyetlerini sürdüren MJÖ'nün Austria Center'da düzenlediği programı, çoğunluğunu genç ve kadınların oluşturduğu çeşitli milletlerden 5 bin kişi izledi. Programa VIP düzeyinde de içlerinde birkaç bakanın da olduğu Avusturyalı birçok siyasi ismin yanı sıra çeşitli ülkelerin misyon temsilcileri ve Avusturya Meclis Başkanı Andreas Kohl katıldı. Daha önce katılacağı söylenen Avusturya Cumhurbaşkanı Heinz Ficher de şehir dışında olduğundan dolayı görüntülü bir mesaj gönderdi.

Cumhurbaşkanı Heinz Ficher mesajında, İslam dininin son yüzyılın başından itibaren Avusturya'da tanındığını hatırlatarak, Avusturya'da birlikte ve beraberlik içinde yaşamak için iyi bir ortamın olduğunu vurguladı. Fischer, Avusturya'da yaşayan Müslümanların kendilerini Avusturyalı hissetmelerinin sevindirici olduğunu da belirtti.

-Khol: "Din insanın üzerinde koruyucu çatı vazifesi görüyor"-

Bu yıl içerisinde ikinci defa bu kadar kalabalık bir Müslüman gruba hitap ettiğini söyleyen Meclis Başkanı Andreas Kohl ise, daha önce Kutlu Doğum Haftası'nda Türk sivil toplum önderlerinin organizesiyle düzenlenen ve 12 bin kişinin katıldığı programa da katıldığını belirtti. Konuşmasında, dinin çok önemli olduğunu ve her insanın üzerinde koruyucu bir çatı vazifesi gördüğünü söylen Khol, ruhun huzuru açısından da dinin öneminin büyük olduğunu vurguladı. Müslüman konuşmacılar tarafından yapılan konuşmalarda Türkiye'nin Avusturya'da yaşayan Türkler için Anavatan, Avusturya'nın ise Babavatan olarak görülmesinin kendisini sevindirdiğini belirten Khol, "Avusturya'nın geleceğini hep birlikte inşa edeceğiz" dedi.

Programın başlamasından yaklaşık 5 saat sonra sahneye çıkan Sami Yusuf, söylediği ilahilerle hayranlarına güzel anlar yaşattı. Konser boyunca Azeri kökenli genç sanatçıya parçalarında eşlik eden kalabalık, zaman zaman salâvat ve tekbir getirerek salonda farklı bir hava oluşturdu. Sami Yusuf okuduğu bir birinden güzel parçaların yanı sıra çaldığı piyano ve darbuka ile de kabiliyetini sergiledi. Konser esnasında bir Iraklının def şovu ise izleyicilerden büyük ilgi gördü.

Programda ayrıca, Almanya'da yaşayan ve sonradan Müslüman olan Ammar ismiyle tanınan Ammar Milkias Kabade de rap tarzında söylediği İslam içerikli parçalarıyla gençleri coşturdu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious