Samira Makhmalbaf Altın Portakal'da

  • Giriş : 05.07.2006 / 00:00:00

Antalya Kültür Sanat Vakfı (AKSAV) ile (TÜRSAK) işbirliğiyle düzenlenecek Uluslararası Avrasya Film Festivali'nin bu yılki yarışma jürisinde, İran sinemasının yetenekli genç yönetmeni Samira Makhmalbaf da yer alacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

43. Antalya Altın Portakal Film Festivali ile eş zamanlı olarak 16-23 Eylül 2006 tarihleri arasında düzenlenecek 2. Uluslararası Avrasya Film Festivali'nde, "En İyi Film" ödülü 75 bin USD olarak belirlenirken "En İyi Yönetmen"e 25 bin USD para ödülü verilecek.

Filmlerinde Orta Doğu'nun zorlu dünyasında yaşayan kadınları, çocukları, öğretmenleri ve tüm dünyayı etkileyen 11 Eylül'ü anlatan Samira Makhmalbaf, genç yaşında dünya sinemasına damgasını vuran, yetiştiği sinema ortamı, yeteneği ve anlatım üstünlüğü sayesinde elde ettiği başarıyla dünyaca kısa zamanda tanındı.

15 Şubat 1980'de Tahran'da doğan Samira Makhmalbaf yedi yaşındayken babası Mohsen Makhmalbaf'ın 1989 yılında çektiği "Bisikletçi-Bicycleran" filminde rol aldı. 14 yaşında okulu bırakarak Makhmalbaf Film Evi'nde 8 yıl sürecek olan sinema okuluna başlayan sanatçı, 17 yaşında yönetmenliğini yaptığı ilk filmi olan "Elma-Sib"yı çekti. Makhmalbaf, bir yıl sonra 1998 Cannes Film Festivali'nin Resmi Bölümü'ne katılan en genç yönetmen ünvanını kazandı. İki yıl içinde 100'den fazla uluslararası festivale davet edilen "Elma", 30'dan fazla ülkede gösterildi. Samira Makhmalbaf 1999 yılında ikinci uzun metraj filmi olan "Kara Tahta-Takhté Siah"yı çekti ve bu filmiyle 2000 yılında Cannes Film Festivalinde Jüri Özel Ödülü'nü kazandı. Üçüncü filmi olan "Saat Beşte-Panj é asr", 2003 yılında yine Cannes'da en iyi film kategorisinde yarışarak Jüri Özel Ödülü'nü aldı. 11 yönetmenin kısa filmlerinden oluşan "11 Eylül" filminin yönetmenlerinden olan ve bu yıl Antalya'da 2. Uluslararası Avrasya Film Festivali Uzun Metraj Film Yarışması'nın Jürisi'nde görev alan Samira Makhmalbaf, daha önce Cannes, Venedik, Berlin, Montreal, Locarno gibi dünyanın önde gelen film festivallerinde jüri üyeliği yaptı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious