Şampiyonluğu kaçırdı, Elvan gümüş madalya kazandı

Şampiyonluğu kaçırdı, Elvan gümüş madalya kazandı.17707
  • Giriş : 25.08.2007 / 16:57:00

Elvan Abeylegesse, bayanlar 10 bin metrede ikinci olarak gümüş madalyanın sahibi oldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Japonya'nın Osaka kentinde bugün başlayan atletizm şampiyonasında 10 bin metrede mücadele eden Elvan, 31 dakika 59.40 saniyelik derecesiyle dünya ikincisi oldu ve gümüş madalya kazandı.

Yarışın bitimine 5 tur kala atak yapan ve ilk sıraya yükselen Elvan, son tura girilirken Etiyopyalı Tirunesh Dibaba'nın atağına cevap veremeyince altın madalyadan oldu. Elvan, böylece atletizm şampiyonasının ilk gününde Türkiye'ye ilk madalyasını kazandırdı.

10 bin metrede Tirunesh Dibaba 31 dakika 55.44 saniyelik derecesiyle altın madalyaya uzanırken, ABD'li Kara Goucher, 32 dakika 02.05'lik derecesiyle bronz madalyanın sahibi oldu.

Altın madalya kazanan Dibaba, 2005 yılında Helsinki'de yapılan dünya şampiyonasında da hem 5 bin metrede hem de 10 bin metrede altın madalya kazanmayı bilmişti.

Çok sıcak ve nemli havada düşük tempoda koşulan yarışta Elvan son tura kadar yarışı önde götürdü. Son 400 metrede rakibinin deparına karşılık veremeyen Elvan Abeylegesse yarışı ikinci olarak tamamladı.

Aşil tendonundaki sakatlığa rağmen başarılı bir yarış çıkaran Elvan, sakatlıktan sonra katıldığı ilk yarışta gümüş madalya kazanarak büyük bir başarı kazandı.

Yarışma sonunda açıklama yapan Elvan Abeylegesse, 'İkinciliği türk halkına emanet ediyorum' dedi.

EŞREF APAK DA FİNALDE

Çekiç atma dalında yarışan sporcumuz Eşref Apak ise elemelerde 12. olarak finallere yükselmeyi başardı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious