Şampiyonluğumuz örnek olacak

Şampiyonluğumuz örnek olacak.13360
  • Giriş : 26.03.2009 / 18:18:00

Sivasspor Teknik Direktörü Bülent Uygun, ''İnşallah sezon sonu geldiğinde Sivasspor şampiyonluğu kazanıp, diğer Anadolu takımlarına bir örnek teşkil edecektir'' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Uygun, Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Eğitim Fakültesi'nde Sakaryaspor taraftar grubu ''Tatangalar'' tarafından düzenlenen ''Türk Futbolunda Anadolu Kulüpleri'' konulu etkinlikte yaptığı konuşmada, Türk sporunda çarpık bir düzenin hakim olduğunu ve bu düzeni bir türlü değiştiremediklerini söyledi.

Adapazarı'nın 5 haneli bir köyünde doğduğunu ve sürekli okuyarak, bilgisini artırarak bugünlere geldiğini anlatan Uygun, şöyle konuştu:

''Eğitim her şeyin önünde geliyor. Şu anda 20 milyon genci olan Türkiye'nin bir Avrupa Şampiyonluğu veya Dünya Şampiyonluğu yoksa, 1 milyon genç nüfuslu Hollanda'nın Avrupa ve Dünya şampiyonluğu varsa; doğru düzgün bir sistemin kurulamamış olması, altyapıya gereken önemin ve sizin gibi gençlere gereken desteğin verilmemiş olmasından dolayıdır.''

Uygun, Türkiye'de sporda başarı için değişmesi gereken bazı şeylerin olduğunu, bunun başında da yönetim anlayışının yer aldığını dile getirerek, şunları kaydetti:

''Yöneticilerimiz kendi şirketlerini en güzel şekilde yönetebiliyor, ondan hiç şüphem yok. Türkiye'de siz de dahil olmak üzere, herkes futboldan bir kere anlıyor. Ama biz futbolun içinden gelip, 25 yılını vermiş olanlar da bin bir kere anlıyoruz. Fakat biz bu bin bir kere anladığımızı yöneticilerimize bir türlü anlatamadık. 'Parayı ben veriyorum, o yüzden benim değim olur'. İşte o, 'dediğim olur' dediğiniz sürece siz Turkcell Süper Lig'de başarıyı yakalayamazsınız. Biz Sayın Başkanımızla hayal kurarken hayalperest gibi yaşamadık. Kurduğumuz hayaller, 38 yıldır Süper Lige çıkamamış olan Sivasspor'umuzu Turkcell Süper Lige çıkarmak, orada kalıcı yapmak ve Avrupa'dan bir tane takımı Sivas'a getirmekti. Bu hayalleri gerçekleştirdik.''

''ŞAMPİYONLUĞU KAZANIP ÖRNEK OLACAĞIZ''

Uygun, takımın başına geldiği günden bugüne, şampiyonluk için plan ve proje doğrultusunda çalıştıklarını ve bu hedefe emin adımlarla ilerlediklerini belirterek, şöyle devam etti:

''Başarı, başarabilmek için yola çıkanların, başardım diyebilenlerindir. Biz şampiyon olmasak bile, bu yolda mücadelemizden dolayı Sivasspor'un futbolcuları bana göre şampiyondur. Bizler iyiyiz; iyiyseniz bizimle birliktesiniz. İyiler hep kazanmıştır, iyi olmaya devam edeceğiz. İyilerle biz hep güzel şeyleri başaracağız ve inşallah sezon sonu geldiğinde Sivasspor şampiyonluğu kazanıp diğer Anadolu takımlarına bir örnek teşkil edecektir.''

''TÜM OYUNCULARIM AYNI DEĞERDEDİR''

Konuşmasının ardından öğrencilerin sorularını da yanıtlayan Bülent Uygun, ''Sivasspor'un Şampiyonlar Ligi'ne katılması halinde mevcut oyuncuların yeterli olup olamayacağı ve yıldız bir ismin takıma kazandırılması halinde bunun takımdaki dengeyi nasıl etkileyeceği'' yönündeki soruya şu cevabı verdi:

''Sivassopor, inşallah şampiyon olacaktır ya da Şampiyonlar Ligine gidecektir. Bizim takımımızdaki herkesin mutlaka bir alternatifi vardır. Her futbolcu satılıktır, ama asla adam satmam. Dolayısıyla bu mantıkla baktığınız zaman, benim A takıma aldığım 18 yaşındaki futbolcu kardeşim de en tecrübeli oyuncu kadar değerlidir ve benim verdiğim görevi yerine getirme mecburiyeti vardır. Ya mecburiyetten dolayı o görevi yerine getirecektir ya da benimle birlikte olamaz. O yüzden bizim takımda girenle çıkan arasında çok fazla fark olmaz. Takım ruhunun en üst seviyede yaşandığı, birlik ve beraberliğin had safhaya çıktığı, yüreğiyle canıyla mücadele eden ve maçın sonucu ne olursa olsun rakibini alkışlayarak bir sonraki karşılaşmaya bakan bir manteliteye sahiptir.''

Uygun, Şampiyonlar Ligi'ne gittikleri zaman dünya devleri ile mücadele etmek zorunda kalacaklarının bilincinde olduklarını belirterek, ''Bugün bir Arsenal, Manchester United, Real Madrid'in bütçesi 1 milyar dolar. Sivasspor'un bütçesi de 12 milyon dolar. Şimdi burada çok büyük sıkıntı var, ama 1 Türk dünyaya bedeldir'' dedi.

Bununla birlikte, Sivasspor'un elde edeceği başarılarla her gün biraz daha güç kazanacağını belirten Uygun, Şampiyonlar Ligi'ne kalmaları halinde 12 milyon avro katılma parası alacaklarını ve bugün 1 milyon lira değerinde olan forma reklamının 5 milyon liraya çıkacağını, ayrıca ligdeki her şampiyonluk için sezon başına 5 milyon lira kazanacaklarını söyledi.

Uygun, ligde aldığı 4 maçlık cezayı soran öğrenciye ''Benim yedek kulübem kaçakmış, seçimler olduğu için onun yıkım çalışmasına ben de ellerimle katıldım'' diye espriyle karşılık verdi.

Uygun, ''gece hayatının'' futbolcuların performansını nasıl etkilediğine ilişkin soruya da ''Futbolcuların profesyonel hayatına engel olmayacak şekilde eğlenmeye hakkı olduğunu ifade etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*