Samsun, eğitimde altın çağını yaşıyor

  • Giriş : 30.05.2006 / 00:00:00

Samsun Milli Eğitim Müdürlüğü, eğitimde kalitenin artırılması için peş peşe hayata geçirdiği projelerin meyvesini topluyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Son 3 yıldan bu yana yapılan çalışmalar önceki dönemler ile karşılaştırıldığında önemli değişikliklerin yapıldığı ortaya çıkıyor.
Samsun'da okul öncesi öğretimde eğitim gören öğrenci sayısı son 3 yılda yapılan çalışmalar sonucu 2 binden 8 bine çıkarıldı. İlköğretim'de daha önceden birleştirilmiş sınıf uygulayan okul sayısı ise bin 450'den 900'ye indirildi. Bu sayede birleştirilmiş sınıflarda eğitim gören öğrenci sayısı 30 binden 23 bine çekildi.

Yine Yatılı İlköğretim Bölge Okulları (YİBO) ile Pansiyonlu İlköğretim Okulları'ndaki (PİO) doluk oranı 3 yıl önce yüzde 82 iken yapılan çalışmalar ile yüzde 90'a çıkarıldı. İlköğretim'de 2003 yılında yüzde 94 olan okullaşma oranı ise yüzde 99,65' yükseltildi. Yüzde 100'e tamamlanması gereken yüzde 0,35'lik kısmın çoğu ise adresi bilinmeyen yada okul çağı dışına çıkan öğrencilerden oluşuyor.

Eğitime Yüzde Yüz Destek projesi kapsamında Samsun 10 il arasında yer aldı. Samsun'da kampanya dönemi içinde 28 okul ve yurt yapılarak toplam 51 trilyonluk yatırım gerçekleşmesi sağlandı. Bu çalışmalar sonucu sınıf başına düşen öğrenci sayısı 50'den 33'e düşürüldü. Bunu dışında Samsun Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından geliştirilen Ders Verin ve Burs Verin projeleri de başarılı sonuçlar elde edildi. Ders Verin projesi ile okullardaki bir çok atıl yer değerlendirilerek 250 dersliğin eğitimle kazandırılması sağlandı.

Samsun'dan Avrupa Birliği Projeleri'ne 2003 yılından önce başvuru olmamıştı. 2004 yılında 7 proje Ulusal Ajans tarafından kabul edildi. Bu sayede bir çok öğrencinin değişik Avrupa ülkelerini ziyaret etme imkanı doğdu. Her sene artış gösteren projede bu sene 30 proje hazırlanarak onaylanması için gönderildi. Hadi Kızlar Okula Kampanyası'nda Samsun'da rehberlik ekipleri oluşturuldu. Bu ekipler köylere giderek yüz yüze aileler ile görüşerek aileleri ikna etti. Bu sayede 400'e yakın kız öğrenci okula kazandırılarak, devamsızlık büyük oranda düşürüldü.

Başarılı çalışmaları ile dikkatleri üzerinde toplayan Samsun Milli Eğitim Müdürü Cevdet Aydın, 'en cılız dalda bile açacak tomurcuk vardır' ilkesi ve hassasiyeti ile çalıştıklarını belirtiyor. Aydın, "Bütün çabamız daha iyisini yapmak üzerine. Biliyoruz ki daha iyi eğitim almış gençlerimiz daha iyi bir Samsun daha iyi bir Türkiye demek. Bu nedenle yarınlarımızın teminatı gençlerimizin için ne yapılsa az olacağını biliyoruz." diyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious