Samsun-Ceyhan 2009’da tamam

  • Giriş : 24.06.2006 / 00:00:00

İstanbul ve Çanakkale boğazlarının yükünü hafifletecek Samsun-Ceyhan Boru Hattı’nda ilk kazma 2007’de vurulacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Projenin 1,5 milyar dolara mal olacağını belirten Çalık Grubu’nun patronu Ahmet Çalık, boru hattının Ceyhan’a Doğu Akdeniz’in Rotterdam’ı olma kapasitesi kazandıracağını ve stratejik bir ihracat noktası haline getireceğini söyledi. Eni’nin üst yöneticisi Paolo Scaroni de “Projeye ilgi duyan Rus şirketi varsa, tabii ki memnuniyetle aramızda görmek isteriz.” açıklamasında bulundu.

Hattan ilk petrolün Ceyhan’a 3 yıl sona ulaşması bekleniyor. Ahmet Çalık ve Paulo Scaroni, düzenledikleri basın toplantısıyla projeye ilişkin ayrıntıları paylaştı. Boğazlar’dan geçecek petrolün 2013’te günde 3 milyon varillik hacme ulaşacağı hasaplanıyor. Ürün ihracatıyla birlikte rakamın 4 milyon varile çıkacağını kaydeden Çalık, fizibilite çalışmalarını 2002’den beri sürdürdükleri, dünya petrol arz güvenliği açısından büyük önem taşıyan boru hattının uzunluğunun 550 kilometreyi bulacağı bilgisini verdi. Çalık, bu sayede Ceyhan’ın petrol piyasasının oluşmasında etkili bir arz merkezi olacağını, petrol piyasasına yönelik Ceyhan Endeksi oluşturma çalışmalarının bunun en güzel göstergesi olduğunu ifade etti. Eni firmasının yöneticisi Scaroni de petrol tankerlerinin Boğazlar geçişini by-pass edecek en iyi güzergâhı Samsun-Ceyhan olarak tespit ettiklerini açıkladı. Samsun-Ceyhan’ı ‘en yalın çözüm ve çevresel açıdan en güvenli rota’ diye niteleyen Scaroni’ye göre söz konusu boru hattı, Türkiye ve onu Avrupa Birliği yolunda destekleyen İtalya’ya ilave güven sağlayacak. Scaroni, “Başka bir ortak olmasa da hattı inşa edeceğiz.” diyerek projedeki kararlılıklarını ortaya koyarken, şu değerlendirmede bulundu: “Boru hattı, sadece Boğazlar’dan tanker geçişlerinden doğan riskleri minimize etmeyecek. Bazen tankerlerin geçişleri için haftalarca bekleniyor. Bu, gelecekte daha da çetrefil hale gelecek. Çünkü gelen petrol miktarı artacak.”

Proje için BTC altyapısı kullanılabilir

Çalık ile Eni, Hazar petrollerini Akdeniz’e taşıyan yüzyılın projesi Bakü-Tiflis-Ceyhan’ın (BTC) altyapısını da kullanmak istiyor. Bu sayede projeye ekonomik katkı sağlanırken, hız kazandırılacağını ifade eden Çalık Enerji İcra Kurulu Başkanı Erdal Çelik, bunun için BTC konsorsiyumu ile maliyet paylaşımı üzerinde bir anlaşmaya varabileceklerini belirtti. Çelik, “Yatırımın ekonomik olmasına önem veriyoruz. En kısa yol güzergâh olacak. Burada kamulaştırılan bir alan var. Faydalanmak isteyebiliriz.” ifadelerini kullandı. Proje için 20’nin üzerinde firmayla görüştüklerini açıklayan Çelik, Karadeniz’den Akdeniz’e petrol indiren yatırımcılara öncelik tanıdıklarını, Lukoil ve diğer Rus firmalarıyla da eşit mesafede görüştüklerini dile getirdi. Çelik, Hindistanlı bir firmayla dağıtım işi için rafineri projesi üzerinde çalıştıklarını da kaydetti.

Rakamlarla boru hattı

Uzunluk: 550 km.

Kapasite*: 70 milyon ton

Maliyet: 1,5 milyar dolar

Başlangıç tarihi: 2007

(*) Yıllık

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious