Samsun Limanı ihalesinin ertelenmesi isteniyor

  • Giriş : 10.06.2006 / 00:00:00

İzmir Limanı ile birlikte özelleştirme takvimi açıklanan Samsun Limanı'nda sürenin uzatılması istenirken, Liman ihalesine Amerika ve Rusya'nın da ilgi gösterdiği öğrenildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Karadeniz'in, son gelişmeler sonucu stratejik öneminin artması ile birlikte önemi de artan limanın özelleştirilmesinde bu nedenle acele edilmemesi isteniyor.

Samsun Limanı'nın özelleştirilmesi ihalesine Tüpraş ve Galataport ihalesi gündeme gelen İsrailli iş adamı Sami Ofer'in ortağı Mehmet Kutman da ilgi gösteriyor. Erdemir'in özelleştirilmesinde oluşturulan ortak girişim grubu içinde yer alan Yıldırımlar Holding de Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ylıdırım tarafından limana olan ilgisini açıklayan bir başka kuruluş. Samsun Limanı'na Samsun Ticaret ve Sanayi Odası (SATSO) öncülüğünde oluşturulan Ortak Girişim Grubu da talip.

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB) tarafından 24 Nisan'da özelleştirme takvimi açıklanan Samsun Limanı için 12 Haziran'da başlayacak olan teklif verme süresi 20 Haziran'da son bulacak. Ortak Girişim Grubu, ihale sürecinin çok kısa olması sebebiyle Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'na (ÖİB) başvuruda bulundu. Ortak Girişim Grubu, ihale sürecinin aceleye getirilmemesi için en az 2 ay daha uzatılması gerektiğini belirtiyor. İzmir Limanı'nın özelleştirilmesi daha önce Haziran ayı teklif verme süresi olarak açıklanmışken Eylül ayına ertelendi.

Samsun Belediye Başkanı Adnan Sakoğlu, Türkiye'de 1997'de limanların özelleştirilmesi gerektiği fikrini ilk ortaya atan kuruluşun Samsun Ticaret ve Sanayi Odası olduğunu dile getirdi. Başkan Adnan Sakoğlu, ihale süresinin bir ortak girişim grubunu oluşturmak için çok az bir zaman olduğunu belirterek, sürenin kesinlikle uzatılması gerektiğini aktardı. Türkiye'de zamanın yatırım zamanı olduğunu aktaran Sakoğlu, "Bu ülkede önceden paradan para kazanılabiliyordu. Artık böyle bir durum yok. o yüzden zaman yatırım yapıp kazanma zamanı. Fakat liman ihalesi çok dar bir zamanda yapılıyor. Bu süre mutlaka uzatılmalı" dedi.

Ortak Grişim Grubu içinde yer alan Karadeniz Sanayici ve İş Adamları Derneği (KASİAD) Başkanı Bekir Çetinkaya da liman ihalesinin özelleştirilmesinde değişen dengeler ve Türkiye'nin stratejik öncelikleri açısından bakıldığında acele bir takvimin uygulanmamasının doğru olmadığına işaret etti. Samsun Limanı'nın Türkiye ve Karadeniz için maddi değerinden öte stratejik öneminin de gözönünde tutulması gerektiğini aktaran Çetinkaya, "Bu liman Karadeniz'in hayat damarlarından bir tanesi. Liman daha iyi işletilecek şekilde getirilmeli ancak neden bu kadar acele edildiğini anlayamıyorum. Liman ihalesini girecek kuruluşlar da tek tek incelenerek Türkiye'nin maddi çıkarları yanında stratejik çıkarları da ön planda tutulmalı" dedi.

Samsun Limanı, bin 756 metre uzunluğunda. 246 gemi ve 1 milyon 896 bin ton yükleme boşatma kapasitesi ile Türkiye'nin ve Karadeniz'in en büyük limanları arasında yer alıyor. Bir erteleme yapılmadığı takdirde Samsun Limanı için 12 Haziran'da başlayacak olan teklif verme süresi 20 Haziran'da son bulacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious