Samsun otogar terminali hizmette

  • Giriş : 12.08.2006 / 00:00:00

Büyükşehir Belediyesi'nin yaptırıp Büyük İstanbul Otobüs İşletmeleri A.Ş'ye sattığı şehirlerarası otobüs terminali, hizmete girdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri


50 bin metrekaresi açık, 20 bin metrekaresi kapalı ve 10 bin metrekaresi de taban alanı olmak üzere toplam 80 bin metrekarelik terminalin açılışını gerçekleştiren Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ile şirket sahibi Galip Öztürk, terminalin Samsun'a yakışır bir şekilde işletileceğini söyledi.

Türkiye'nin en modern otogarlarından biri olarak gösterilen yeni otobüs terminali, Karadeniz'in en büyük terminali olma özelliğine sahip. Açık alanda 46 peron, 70 adet otobüs parkı, 88 adet özel araç parkı, 97 adet dolmuş taksi parkı, 1 akaryakıt istasyonu, 1 bakım ve onarım istasyonu bulunuyor. kapalı alanda ise 44 adet bilet satış noktası ile 27 adet dükkan, bekleme salonu, pastane, restourant, sağlık üniteleri, danışma, emanet bürosu, PTT, zabıta, emniyet, mescit ve lavabolar bulunuyor.

Terminalin bodrum katında ise otobüs şirketlerine ait servis araçları ile ilçeler ve köyler arası çalışan ulaşım araçları yer alıyor. Dünya standartlarına uygun olarak inşa edilen Yusuf Ziya Yılmaz Otobüs Terminali'nin teknolojik yeniliklerle donatıldığını belirten Büyük İstanbul Otobüs İşletmeleri A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Galip Öztürk, bu otogarın Samsun'un vitrini olacağını kaydetti. Terminalde yolcuların huzur ve refahının ön planda tutulacağını ifade eden Öztürk, en iyi şekilde işletilmek için gereken her şeyin yapılacağını vurguladı.

Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ise, zahmetli bir çalışmayla inşa edilen terminali Samsun'a kazandırdıkları için mutlu olduğunu söyledi. Yoğun çaba harcanarak Samsunlulara layık bir şekilde yapıldığını hatırlatan Yılmaz, gelişme adına mesafe kat edilen bir şehirde böyle modern bir tesisin bulunmasının önemli olduğuna dikkat çekti.

AK Parti Samsun Milletvekili Mehmet Kurt, ilçe ve alt belediye başkanları ile çok sayıda davetlinin de hazır bulunduğu açılıştan sonra hep birlikte terminal binası gezildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious