Samsun'da 19 mayıs kutlamaları renkli geçti

  • Giriş : 19.05.2006 / 00:00:00

19 Mayıs Atatürk'ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı, tüm yurtta çeşitli etkinliklerle kutlanırken, Atatürk'ün Milli Mücadele'yi başlatmak üzere çıkışının 87. yıl dönümünde Samsun'da da coşku doruğa çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Bandırma Vapuru önündeki programdan sonra kutlamalar Samsun 19 Mayıs Stadyumu'nda da devam etti.

Stadyumda gerçekleşen kutlama töreni, Samsun Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, Garnizon Komutanı Tümgereral Naci Beştepe ve Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz'ın halkı selamlayıp bayramlarını kutlamasıyla başladı. Stadyumu tamamen dolduran vatandaşlar, 19 Mayıs'ı coşkusunu hep birlikte yaşadı. Tören geçişi öncesinde konuşma Vali Güzeloğlu, Atatürk'ün ilkelerinin ve Cumhuriyetin temel değerlerinin bekçisi olduklarını söyledi. Çağdaşlaşma ve kalkınma yolunda kararlılıkla ilerleyen Türkiye'nin içte ve dışta tehditlerle karşı karşıya kaldığını hatırlatan Güzeloğlu, "Ülkemizdeki gelişmeleri hiçbir kuvvet etkileyemeyecek ve engelleyemeyecek. Milli birlik ve berberliğimizi koruduğumuz müddetçe iç ve dış tehditlerin bu birlik ve beraberliği bozamayacağına inanıyorum." dedi.

Batı Trakya Türkleri Derneği Başkanı Erol Kaşifoğlu ve dernek üyeleri, Atatürk'ün doğduğu Selanik'ten Türk Bayrağı'na sarılı olarak getirdikleri toprağı Vali Hasan Basri Güzeloğlu'na teslim etmesinden sonra öğrenciler, günün anlam ve önemine dair şiirler okudu. Ardından yapılan tören geçişi, bayrama katılan herkesi gururlandırdı. 24 ilden katılan öğrenciler, rengarenk bir görüntü oluştururken geçişte en çok ilgiyi ise muharip gaziler gördü. Yürüyüşleri sırasında ayağa kalkan vatandaşlar, muharip gazileri alkış yağmuruna tuttu. Tören geçişinin tamamlanmasından sonra kutlamalar, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Beden Eğitimi Meslek Yüksek Okulu öğrencilerinin gösterisi ile devam etti.

Stadyumda kutlamalar sürerken, stadın dışında Atatürk ayrı bir şekilde anıldı. Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu, Samsun'a gatirdiği "İşgalden Zafere, Zaferden Cumhuriyet'e" isimli tırda Atatürk'e ait 90 fotoğrafı sergiledi. Yoğun ilgi gören Atatürk fotoğrafları sergisi, Amasya, Erzurum, Sivas ve İzmir'de de sergilenecek.

Samsun Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, Garnizon Komutanı Tümgereral Naci Beştepe, Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Gökçınar, milletvekilleri, çok sayıda bürokrat ile askeri ve sivil erkan katıldı. Töreni Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz'ın davetlisi olarak ABD'nin Arkansas Eyaleti North Little Rock kentinden gelen iş adamları da izledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious