Samsun'da 50 tavuk itlaf edildi

Samsun'da 50 tavuk itlaf edildi .11572
  • Giriş : 03.02.2008 / 14:13:00

Samsun'un 19 Mayıs ilçesi Yörükler beldesi Galeriç mahallesinde Ali Baykal isimli bir vatandaşa ait 50 tavuk itlaf edildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Samsun'un 19 Mayıs ilçesi Yörükler beldesi Galeriç mahallesinde Ali Baykal isimli bir vatandaşa ait 26 kanatlı hayvandan 10'unun ölmesinin ardından Tarım İl Müdürlüğü Hayvan Sağlığı Şubesi, 50 tavuğu itlaf etti. Mahalleyi karantina altına alan müdürlük, hayvan giriş çıkışlarını da yasakladı.
Kuş gribinden şüpheli tavuklardan alınan numuneler, tahlil yapılmak üzere Tarım ve Köyişleri Bakanlığı ile Ankara-Etlik Kontrol ve Araştırma Enstitüsü'ne gönderildi. 20 gün sürecek karantina uygulaması nedeniyle mahalleye giren ve çıkan araçlar, ekipler tarafından ilaçlı su ile yıkanmaya başlandı.

Konuyla ilgili açıklamada bulunan Yörükler Belediye Başkanı Süleyman Eroğlu, Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti ile Yörükler beldesinin sınır olduğunu söyledi. Bu nedenle her yıl kuş gribi vakasına rastlandığını ifade eden Eroğlu, "Ne kadar önlem alsak da buraya milyonlarca yabani kuş geliyor. Çünkü burası göçmen kuşların geçiş noktasıdır. Şu an karantina uygulaması devam ediyor. Ancak, bunun bir çözüm olacağını düşünmüyorum" ifadelerini kullandı.

CİHAN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious