Samsun'da Çanakkale Şehitleri anıldı

Samsun'da Çanakkale Şehitleri anıldı .14411
  • Giriş : 18.03.2008 / 13:16:00

18 Mart Şehitleri Anma Günü'nde Samsun'da bir dizi anma töreni düzenlendi. Şehit abisi Ayhan Hamlı, vatan ve bayrak uğruna bu topraklar üzerinde yaşayanların gözünü kırpmadan canını seve seve feda edeceğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

18 Mart Şehitleri Anma Günü çerçevesinde günün ilk anma töreni Kıranköy Şehitliği'nde yapıldı. Çelenk sunumu, İstiklal Marşı, şehitlik defterinin yazılması, saygı atışı ve şehit mezarlarının ziyareti ile başlayan program daha sonra Asri Mezalık ve Atatürk Kültür Merkezi'nde devam etti.

Samsun Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, Kıranköy Şehitliği'ndeki anıt defterini imzaladıktan sonra eşi Ayşe Güzeloğlu, Garnizon Komutanı Tuğg. Mehmet Ali Yıldırım, eşi Şule Yıldırım ile tüm askeri ve sivil erkan ile birlikte şehitlik gezerek kırmızı karanfil bıraktı. Geçtiğimiz kasım ayında İzmir Çiğli'de Ana Jet Üs Komutanlığı'na ait T-38 tipi bir uçağında şehit olan Hava Pilot Yüzbaşı Tunç Fidaner'in mezarını da ziyaret eden Güzeloğlu ile beraberindekiler, kırmızı karanfil bıraktı. Fidaner'in kızı Betül Bahar'ı seven Güzeloğlu, eşi Sibel Fidaner ile de bir süre sohbet etti.

18 Mart Şehitleri Ama Günü'nde şehit ailelerin duygulu anlar yaşadığı gözlendi. Şehit abisi Ayhan Namlı, "Bugün Çanakkale'nin geçilemeyeceği gündür. Vatan ve bayrak uğruna ölüme koşanların, şerbet içenlerin, vatan evlatlarının günüdür. Şehitlerimizle gurur duyuyoruz. Ülkeyi bölmek isteyenler, bedelini er geç mutlaka ödeyecekler. Millet ve vatanı parçalamak isteyenlerin hangi maskeyi takarsa taksın, bu oyununu bozacaktır." dedi.

Emniyet Teşkilatı Vazife Malülü Şehit Aileleri ve Yardımlaşma Derneği (EMŞAD) Samsun Şube Başkanı Bilal Erim ise, hiçbir ideolojik düşüncenin; Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin varlığına, bütünlüğüne ve bağımsızlığına zarar veremeyeceğini belirterek, "Bu güne kadar bu ülkeyi kollama ve korumayı başardık. İlgili kurumların ve milletin birlik ve beraberliği ile bu durum sonsuza kadar devam edecektir." dedi.

Kıranköy Şehitliği'ndeki anma töreninin ardından asri mezarlık şehitliğinde de benzer tören gerçekleştirildi. Törende; şehit aileleri duygulu anlar yaşadı. Şehit Jandarma Helikopter Pilotu Kıd. Üst. Ferruh Akyel'in babası Cemil Akyel, Vali Güzeloğlu'na şehidin kardeşinin Tekkeköy İlçe Tarım Müdürlüğü'nden alınıp, valilik bünyesinde kurulan tarım ve kırsal kalkınma kurulunda geçici görevle görevlendirilmesini istedi. Vali Güzeloğlu da İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Aslan Karanfil'e talimat vererek, konuyla ilgilenmesini istedi.

Kıranköy ve asri mezarlıktaki anma törenleri, okunan Kur'an-ı Kerim ve duaların ardından sona erdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious