Samsun'da fuhuş operasyonu: 29 gözaltı

  • Giriş : 05.06.2007 / 16:28:00

Organize Suçlar Şubesi ekipleri, daha önceden tespit ettikleri otel ve evlere eş zamanlı baskın düzenledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Samsun Emniyet Müdürlüğü Kaçakcılık ve Organize Suçlar Şubesi ekipleri, daha önceden tespit ettikleri otel ve evlere eş zamanlı baskın düzenledi. ‘Karabulut’ adı verilen operasyonda, zorla fuhuş yaptırılan yabancı uyruklu 20 kadın kurtarılırken, 29 kişi de gözaltına alındı. Zanlıların, kadınları iş bulma vaadiyle kandırdıkları ve fuhuşa zorladıkları belirlendi. Otel ve evlerde yapılan aramalarda da zanlılara ait uyuşturucu ve silah ele geçirildi.

Ekipler, saat 04.00 sıralarında daha önceden belirlenen otel ve evlere baskın düzenledi. Çeşitli senmtlerde bulunan otel ve evlere 300 polisle eş zamanlı yapılan ‘Karabulut’ adlı operasyonla, iş bulma vaadiyle kente getirilen Gürcistan, Azerbaycan, Ukrayna vatandaşı olan 20 kadın kurtarıldı. Operasyonda, ‘teşekkül halinde insan ticareti yapmak’, ‘zorla fuhuş yaptırmak’, ‘ruhsatsız silah bulundurmak’, ‘uyuşturucu madde ticareti yapmak’ suçlarına karıştıkları ileri sürülen 29 kişi de gözaltına alındı. Otel ve evlerde yapılan aramalarda zanlılara ait uyuşturucu madde ve silahlar ele geçirildi. Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Gökçınar'ın talimatıyla 8 ay önce hazırlıklarına başlanan operasyonda, polislerin otel ve evlerin önlerinde kameralı takip yaptığı belirtildi. Başsavcı Ahmet Gökçınar, yaptığı açıklamada, “Yaklaşık 8 ay önce yaptığımız çalışmalar sonucunda kentimizde fuhuş ve uyuşturucu satışı işiyle uğraşan insan ticareti yapan şebekeye sabah erken saatte operasyon düzenlendi. Operasyonda 29 şüpheli gözaltına alınırken, 20 yabancı uyruklu kadında kurtarıldı. Bu kadınlar savcılık tarafından kiralanan modern bir pansiyona yerleştirildi. Burada bir savcımız tarafından psikolog eşliğinde ifadeleri alınıyor. Ayrıca bu kadınlara burada terapi ve tedavi uygulanıyor. Soruşturma bittikten sonra da ülkelerine geri gönderilecekler. Operasyon devam ediyor. Bundan sonrasına yüce Türk yargısı karar verecektir” dedi.

Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlar Şubesi'nde sorguları süren 29 kişinin daha sonra adliyeye sevk edileceği belirtildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious