Samsun'da kuş gribi paniği!

  • Giriş : 02.10.2006 / 00:00:00

Kuş gribi hastalığında Samsun'un en riskli bölgeler arasında olduğu bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Sağlık Bakanlığı tarafından kuş gribine karşı başlatılan çalışma doğrultusunda Samsun'daki olası bir salgın esnasında nelerin yapılacağına ilişkin hazırlanan acil eylem planı tamamlandı.

Kuş gribinden korunmanın en önemli yolunun kümes ve yabani hayvanlarla insanların temas etmesi olduğunun vurgulandığı planda, insan gribi ile kuş gribi mikroplarının farklı virüsler olduğu ancak belirtilerinin benzerlik gösterdiğine dikkat çekildi.

Bu nedenle vatandaşları dikkatli olmaları yönünde uyaran Samsun İl Sağlık Müdürü Mehmet Kılınç, çocukların kanatlı hayvanlardan uzak tutulmasını istedi.

Hazırlanan acil eylem planı ile ilgili İl Sağlık Müdürlüğü'nde görevli üst düzey yöneticiler toplanarak bilgilendirildi. Görev dağılımlarının yapılmasından sonra Umumi Hıfsızzıhha Meclisi ve İl Kriz Merkezleri acil eylem planları konusunda toplantı yaptı. Alınan kararlar, eylül ayında il genelinde yapılan tatbikatlarla da pekiştirildi.

Konuyla ilgili konuşan İl Sağlık Müdürü Kılınç, Samsun'un göçmen kuşların önemli güzergahlarından biri olduğunu hatırlatarak, kuş gribi riskinin devam ettiğini söyledi.

Kuş gribinin öldürücü bir hastalık olduğunu hatırlatan Kılınç, "Kuş gribi bulaşıcı bir hastalıktır. Yalancı tavuk vebası, insanlara bulaşmaz. Ama son yıllarda görülen kuş gribi, yalancı tavuk vebasından farklı özellikler taşıyor. Kuş gribinin belirtilerinde ateş, öksürük, boğaz ağrısı, yaygın kas ağrısı ve solunum güçlüğü, karın ağrısı ve ishal görülebilir. Kendisinde bu tür belirtiler hisseden vatandaşlarımız, hemen en yakın hastaneye başvurmalıdır." dedi.

Kümes ve yabani hayvanlardan uzak durulmasını öneren Kılıç, "Hasta ve ölmüş kanatlı hayvanlarla temastan kaçınılmalı. Temas edilmiş ise ellerin bol su ve sabunla iyice yıkanması lazım. Hastalığa karşı koruyucu aşı bulunmadığı için çocuklara dikkat edilmeli. Kanatlı hayvan etleri 70 C derecenin üzerinde kaynatılarak 5 dakika pişirildikten sonra tüketilmeli. Köylerde tavuk besleyenler ise hayvanlarını kümeslerden dışarı çıkarmamalı. " şeklinde konuştu.

Kılınç, insanlar arasında yaygınlaşmaya başlayan grip aşısı olarak kuş gribinden korunma düşüncesinin yanlış olduğunu da sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious