Samsun’da neler oluyor?

  • Giriş : 09.02.2007 / 00:00:00

Samast’ın Türk bayraklı fotoğrafıyla ilgili detaylar

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

’Kent merkezindeki üç yerde şüpheli paket var’ iddiası üzerine söz konusu adreslere giden polis, üç ayrı CD ile karşılaştı. Bu kasetlerde Ogün Samast’ın yeni görüntüleri var. Jandarma görevlilerince kaydedildiği öne sürülen görüntülerde Samast sigara içiyor ve elinde cep telefonu taşıyor. Cinayetten sonra Samsun’a giden Samast’ın yolda sürekli cep telefonuyla konuştuğu belirtilmiş, bu durum otobüsün mola verdiği dinlenme tesislerindeki güvenlik kameralarına da yansımıştı. Ancak buna rağmen gözaltına alındıktan sonra Samast’ın üzerinde cep telefonu bulunamadığı açıklanmıştı.

Ogün Samast’ın yakalandığı Samsun’da polis ve jandarma ile birlikte çekilen görüntülerin ardından ikinci bir kaset daha ortaya çıktı. Edinilen bilgiye göre; İçişleri Bakanlığı’nın talimatıyla olayı soruşturan müfettişler, Türk bayrağı önünde Samast’la birlikte poz veren polis ve jandarma görevlileriyle ilgili inceleme sırasında ihbar üzerine üç ayrı kasetle karşılaştı. CD’lerde yapılan incelemede, zanlı Samast’ın bir öncekinden farklı görüntüleri ortaya çıktı. Görüntülerde Samast’ın elinde cep telefonu görülüyor. Otobüsteki görgü tanıklarının Ogün Samast’ın İstanbul’da ve mola yerinde sürekli cep telefonuyla görüştüğünü söylemesine ve otobüsün mola verdiği yerde cep telefonuyla konuşurken güvenlik kameralarınca görüntülenmesine rağmen, Samast’ın üzerinde cep telefonu bulunamamıştı. Ayrıca Samast’ın cezaevine girdiğinde montunda gizlenen iki sim kart bulunduğu ileri sürülmüştü. İki sim kartın bulunduğu doğrulanmış; ancak Samast’ın Samsun Jandarması, Samsun Emniyeti ve İstanbul Emniyeti’nde yapılan aramalarında bu sim kartların nasıl olup da bulunamadığı anlaşılamamıştı.

Skandal fotoğraf e-mail’le sızdırılmış

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in katil zanlısı Ogün Samast’ın, Atatürk’ün bayraklı "Vatan toprağı kutsaldır, kaderine terk edilemez" sözü önündeki görüntülerinin de perde arkası netleşti. Samast’ın skandal fotoğrafı üzerine Samsun’da soruşturma yürüten müfettişler çalışmalarını tamamladı. Soruşturmada Türk bayrağı fon yapılarak çekilen fotoğrafın ilgili polisçe e-mail yolu ile sızdırıldığı belirlendi. Yapılan teknik incelemede, mülkiye müfettişinin e-mail gönderilen bilgisayar hakkında tutanak tuttuğu öğrenildi. Samsun İl Jandarma Komutanlığı’nın da kanıt olan bilgisayara el konulması için Samsun Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunduğu ortaya çıktı. Özel bir televizyon kanalının yayınladığı kamera görüntülerinin de polis kamerasına ait olduğu iddialar arasında yer aldı. Samsun Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’nün çay ocağında çekilen görüntüler Samsun Emniyet Müdürü Mustafa İlhan’ı da zor durumda bıraktı. İlhan’ın olayda ihmali olduğu gerekçesiyle müfettişlerin İçişleri Bakanlığı’ndan soruşturma için izin talep ettiği öğrenildi.

Başmüfettişler yeniden Trabzon’da

Gazeteci Hrant Dink’in öldürülmesinin ardından İçişleri Bakanlığı’nca görevlendirilen iki mülkiye başmüfettişi, tekrar Trabzon’a gelerek çalışmalarına başladı. İçişleri Bakanlığı tarafından, gazeteci Hrant Dink’in öldürülmesinin ardından, olayda idarenin ve emniyetin kusuru olup olmadığına ilişkin çok yönlü soruşturma yapmak üzere görevlendirilen ve bir süre Trabzon’da incelemelerde bulunduktan sonra İstanbul’a giderek burada çalışmalar yapan mülkiye başmüfettişleri Şükrü Yıldız ve Mehmet Ali Özkılınç dün sabah tekrar kente geldi. Kendilerine tahsis edilen bölüme yerleşen Yıldız ve Özkılınç, valilik binasında incelemelerine başladı. Yıldız ve Özkılınç’ın, Trabzon’un ardından incelemelerde bulunmak üzere Samsun’a gidebilecekleri belirtildi. Kapılarını dışarıya kapatan müfettişlerin 2-3 gün içerisinde çalışmalarını tamamlayıp İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu’ya rapor sunacağı belirtildi. Öte yandan Polis Okulu’nun da bulunduğu Pelitli beldesinin jandarmadan alınıp polise devredilmesine yönelik çalışmaları AK Parti Trabzon Milletvekili Mustafa Cumur’un takip ettiği, İçişleri Bakanı Aksu’nun geçen yıl Trabzon ziyaretinde bu konuyu kendilerine ilettiği, ancak bugüne kadar yapılan çalışmaların sonuçsuz kaldığı ileri sürüldü.

Batı basını: Şehir, Trabzonspor gibi çöktü

Batı’nın iki büyük gazetesi Financial Times ve New York Times aynı günde Trabzon’u irdeleyen uzun haberler yayınladı. Financial Times, "Trabzon, modern Türkiye’ye ayak uyduramıyor." diye yazdı. Gazete, "Trabzon’un gerilemesinin Trabzonspor’dan daha iyi bir barometresi olamaz." yorumunu da yaptı. New York Times ise Trabzon için "aşırı milliyetçilik yuvası" derken "Birçok Türk kentini etkileyen yoksulluk, işsizlik ve fırsat eksikliği burada özellikle ezici oluyor." görüşünü dile getirdi. Financial Times, Trabzon’un başka Türk kentlerinden daha milliyetçi veya muhafazakâr olmadığını belirtti. Gazete, "Ve bunlar, nedenler değil, belirtiler, burada birçok kişi, Trabzon’un sorununun ekonomik gerileme ve sosyal durgunluk olduğunu söylüyor." diye yazdı. New York Times ise Trabzon kaynaklı haberinde şehrin modern Türkiye’nin şekillenmesinden önce de kozmopolit bir yer olduğunu kaydederken, "Moda giysileri ve şık kafeteryalar ile dolu renkli alışveriş merkezlerinin altında birçok Türk kentini olumsuz etkileyen yoksulluk, işsizlik ve fırsat eksikliği, burada, özellikle gençleri eziyor." görüşünü dile getirdi. ABD’li gazete, Trabzonluların silahlara olan düşkünlüğüne temas etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious