Samsun'da termik santral paneli

Samsun'da termik santral paneli.8904
  • Giriş : 09.05.2009 / 22:49:00

Samsun Tekkeköy'de termik santrallerin etkileriyle ilgili panel yapıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Samsun Çevre Meclisi Tekkeköy'de 7 Mayıs günü, "Termik Santrallerin İnsan -Çevre-Hayvan Sağlığı ve Tarım Üzerindeki Etkileri" başlıklı bir panel gerçekleştirdi.

Belediyenin duyurusunu yaptığı panele genç yaşlı 350 Tekkeköylü katıldı. Panelde, Samsun´da kurulması planlanan termik santraller masaya yatırıldı. Tekkeköy Belediyesi Düğün Salonu´nda düzenlenen panele, OMÜ Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof.Dr. Meftun Ünsal, Prof.Dr. Murat Fındık, Samsun Tabip Odası Başkanı Cem Şahan, Samsun Çevre Birlikteliği Sözcüsü Metin Telatar ve Ziraat Mühendisi Ünal Işıker konuşmacı olarak katıldı. Panele özellikle kadınlar yoğun ilgi gösterdi.

Kanser korkusu

Panelde konuşan OMÜ Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof.Dr. Meftun Ünsal, termik santrallerden çıkacak baca gazlarının kansere yol açacağını savundu. Termik santrallerin yayacağı arsenik, bakır ve radon gibi ağır metallerin insan sağlığı için zararlı olduğunu ifade eden Ünsal, termik santrallerin, mümkün olduğunca insan sağlığına zarar vermeyecek bölgelerde kurulması gerektiğini söyledi. Panelin 3 saat aralıksız sürmesine rağmen hem panelistler hem halk panelden memnun ayrıldılar.

12 bin imza topladık

Çevre Meclisi Sözcüsü Ayşe Saral ise termik santrallere karşı Tekkeköy´de 12 bin imza toplayarak Samsun Valiliğine teslim ettiklerini belirtti. İşsizlik ve geçim sıkıntısının bahane edilerek termik santrallerin kurulmak istendiğini ifade eden Saral, santrallerin rant yüzünden yapıldığını dile getirdi. Saral, santrallerin yeşil ovaların üzerine kurulmasına ise tepki gösterdi

Tarım alanlarına etkileri

Tekkeköy ilçesinde kurulu mobil santrallere karşı oluşturulan Çevre Birlikteliği Sözcüsü Metin Telatar da katılımcılara ´Elektrik Santralleri Samsun´daki Uygulamaları ve Çevreye Etkileri´ konulu bir sunum yaptı. Tabip Odası Başkanı Şahan ise, termik santrallerin sağlığa olan olumsuz etkileri, Ziraat Mühendisi Işıker de ise tesislerin tarım alanlarına vereceği zararlar hakkında vatandaşları bilgilendirdi.Öte yandan Çevre Meclisi tarafından düzenlenen panelde, mobil ve termik santrallerle ilgili yaptıkları haberler nedeniyle, yazılı ve görsel basın çalışanlarına plaket verildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*