Samsun'da Yeşilyurt Limanı açıldı

Samsun'da Yeşilyurt Limanı açıldı.14771
  • Giriş : 13.04.2008 / 21:02:00

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ile Bayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Nafiz Özak, Yeşilyurt Limanı'nın açılışını yaptı, şehir merkezindeki 160 milyon dolarlık alışveriş merkezi ve 5 yıldızlı otelin temelini attı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Samsun'da inceleme, temel atma ve açılış maratonunu sürdüren Bakan Yıldırım ve Bakan Özak, Samsun'un Tekkeköy ilçesine bağlı Kutlukent beldesi Organize Sanayi Bölgesi'nde bulunan Yeşilyurt Liman İşletmeleri'nin açılışını gerçekleştirdi. Törenin açılışında konuşan Yeşilyurt A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Cemal Yeşilyurt, 20 yıldır demir çelik sektöründe hizmet verdiklerini, yıllık 5 milyon ton yükleme boşaltma kapasiteli limanı 2009 yılında yılda 10 milyon ton kapasiteye ulaştıracaklarını söyledi.

Avrupa Ülkeleri başta olmak üzere Afrika ve Birleşik Arap Emirlikleri dahil 40 ülkeye ihracat yaptıklarını ifade eden Yeşilyurt, Samsun'da ihracatta limanla birlikte yüzde 73 artış olduğunu kaydetti.

Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, bölgeye 4 bin metrekarelik kapalı alan yaptıklarını, buna 10 milyon YTL harcama yapıldığını belirtti. Vali Hasan Basri Güzeloğlu, Samsun'un yeni yatırımlarla gün geçtikçe geliştiğine dikkat çekti. Konuşmaların ardından Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ile Bayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Nafiz Özak'a Cemal Yeşilyurt tarafından maket gemi hediye edildi, liman gezildi.

Temel atma ve açılış maratonunu sürdüren bakanlar, Atatürk Bulvarı üzerinde Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından eski otogar alanında yapılacak olan 'Alışveriş Merkezi ve 5 Yıldızlı Otel Kompleksi'nin temel atma törenini yaptı. 'Ancora Samsun' projesi olarak adlandırılan yatırım hakkında Acteeum Group Dünya Başkanı Arne Bongenaar ve Acteeum Gorup Türkiye Genel Müdürü Tomazs Szewczk görüşlerini açıkladı.

Yatırım hakkında detaylı bilgi veren Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, kompleksin toplam inşaat alanın 160 bin metrekare, kiralanabilir alanının ise 62 bin metrekareden oluştuğunu, komplekste 180 adet iş yerinin bulunacağını söyledi. 160 milyon dolarlık bir yatırımın gerçekleştirileceğini ifade eden Yılmaz, alışveriş merkezinin 4 kattan oluşacağını, birinci katta 8 bin metrekarelik bir hipermarket bulunacağını, bin 700 araçlık 2 katlı kapalı otopark olacağını belirtti. Kompleks içerisinde yer alan 5 yıldızlı otelin zemin katla birlikte 18 kat ve 24 bin 500 metrekareden oluşacağını dile getiren Yılmaz, "Otel bünyesinde 164 oda, bin metrekarelik bir balo salonu ve 600 metrekarelik bir toplantı salonu, fitness center, roof restoran ve kışın camekan ile kapanabilen ısıtmalı bir yüzme havuzu bulunmaktadır. Projeye mart ayı içerisinde başlanılacak ve Kasım 2009'da tamamlanacak" dedi.

AK Parti Samsun Milletvekilleri Suat Kılıç, Fatih Öztürk, Mustafa Demir, Ahmet Yeni ve Birnur Şahinoğlu da burada birer konuşma yaptı.

Her iki açılışta konuşma yapan Bayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Nafiz Özak, sosyal sorumluluğun önemini belirtti. Bakan Yıldırım, "Bankada paran varsa, bu para senin paran değil. Sosyal sorumluluk olmazsa para, mal mülk neye yarar. Para seni yönetir, sen parayı değil. Dünyada IMF'nin en çok güvendiği ülke, ekonomik bakımdan Türkiye'dir. Türkiye borçlarına sadık bir ülkedir. Avrupa'da 6., dünyada 16. büyük ekonomiye sahibiz" dedi.

Samsun'un güzel yatırımları hakettiğini kaydeden Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ise, "Türkiye genelinde kamu sektöründe 12 milyar dolar, özel sektörde ise 90 milyar dolar yatırım yapılmıştır. Kamu kendi işine döndü. Kendi görevini yaptı" diye konuştu.

Konuşmalrın ardından Bakan Yıldırım, Bakan Özak, Vali Hasan Basri Güzeloğlu ve Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz'ın isimleri betonun üzerine yapıştırıldı; ardından beton döküldü, iş makineleri ise temel kazma çalışmalarına başladı. Acteeum Group Dünya Başkanı Arne Bongenaar, Bakan Özak ile Bakan Yıldırım ve protokol üyelerine cam işleme ürünler hediye etti.

Bakan Özak Samsun'dan ayrılırken, Bakan Binali Yıldırım ise Ulaştırma Bölge Müdürlüğü'nün yenilenen binasını hizmete açtıktan sonra havayolu ile Ankara'ya hareket etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious