Samsung başkanına vergi kaçırma suçlaması

Samsung başkanına vergi kaçırma suçlaması.34285
  • Giriş : 17.04.2008 / 09:35:00

Güney Kore'nin elektronik devi Samsung şirketinin yönetim kurulu başkanı Lee Kun-hee, vergi kaçakçılığı ve güveni suistimalle suçlandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Savcıların 3 ay süren bağımsız soruşturmasının ardından, Lee Kun-hee'nin hakkındaki 3 suçlamadan 2'si kabul edildi. Savcılar Lee Kun-hee'yi rüşvet verme suçundan akladı. Samsung'un uluslar arası imajına dikkat eden savcılar, şirketin yönetimine büyük zarar vereceği gerekçesiyle Lee'nin gözaltına alınamayacağını söyledi.

Şirketin üst düzey yöneticilerinin bazı gelirleri gizledikleri ve yetkililere rüşvet vermekte kullanılmak üzere 200 milyon doları aşan miktarda bir fon oluşturdukları öne sürülmüştü. Kendisine yönelik tüm suçlamaları reddeden Lee Kun-heei, Güney Kore'nin en önemli iş adamlarından biri olarak gösteriliyor.

Samsung grubu bünyesindeki Samsung Electronics, dünyanın en büyük bilgisayar hafıza çipi üreticisi. Samsung Electronics dünyada düz ekran televizyon üretiminde de ilk sırada yer alıyor.Şirketin dünya çapında yaklaşık 755 bin çalışanı var. Samsung'un yıllık karı ise 14 milyar dolardan fazla.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious