Samsunlu öğrenciler dünya ikincisi!

Samsunlu öğrenciler dünya ikincisi!.14772
  • Giriş : 14.05.2009 / 22:54:00

Samsun Feza Berk Koleji'nin mucit öğrencileri, Peri Bacaları Projesi'yle Uluslararası Bilişim Olimpiyatı'nda dünya ikincisi oldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Ankara'da 5.'si düzenlenen E-BİKO '09 Uluslararası Bilişim Olimpiyatı'nda Feza Berk Koleji Öğrencileri Zeynep Celile Elmacı ve Edanur Tekcan, eğlenerek öğrenelim (Animasyon) kategorisinde Peri Bacaları'nın oluşumunu animasyonla anlatarak ikinciliğe layık görüldü.

Kültür Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Teknoloji Tasarım ve Sanat Derneği ile Atlantik Eğitim Kurumları'nın ortaklaşa düzenlediği yarışmaya 35 ülkeden 5 bin 215 öğrenci katıldı. Genç bilişimcilerin, finale kalan 220 projesi jüri tarafından beğenildi. Feza Berk Koleji Yarışma Koordinatörü Ali Köksal, günümüzde insanın bilgiye ulaşmak ve onu en iyi şekilde kullanmak için çaba gösterdiğini, geleceğin toplumunda aranan kişinin bilgiyi en verimli şekilde kullanan kişi olacağını söyledi.

Bilgisayarın, bilgiye ulaşmada ve bilgiyi kullanmada çok önemli bir işleve sahip olduğunu belirten Köksal, "Eğitim kurumlarında da bir öğretim aracı olarak kullanılan bilgisayar, bir tercih olmaktan çıkıp zorunluluk haline geldi. Bu yarışma, öğrencileri gelişen ve hızla ilerleyen teknolojiden, bilgisayar ve internet kültüründen haberdar etmek için düzenlendi. E-BİKO, eğitimde bilişim teknolojileri ve internet konusuna ilgi duyan, istekli ve üretici lise ve ilköğretim öğrencilerini teşvik etmek amacıyla düzenlenen bir yarışmadır." diye konuştu.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, tebrik mesajı gönderdiği yarışmada konuşan Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Türkiye'yi bilişim kültürüyle tanıştıracak gençleri gösterdiği başarılarından dolayı tebrik etti. Yıldırım, geleceğin bilişimle, bilişimin de gençlerle sağlanacağını kaydetti.

Törene Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Bülent Gedikli, AK Parti Grup Başkanvekili Bekir Bozdağ, milletvekilleri, TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin, TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Nüket Yetiş ve öğrenciler yanında çok sayıda davetli katılırken, ödüle layık görülen öğrencilere bilgisayar, ses sistemi, yazıcı, cep telefonu gibi hediyeler verildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*