Samsunlu Samsun Limanı ihalesine ilgi göstermiyor

  • Giriş : 14.06.2006 / 00:00:00

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB) tarafından ihalesi yapılacak Samsun Limanı ihalesine katılmak için Samsun Ticaret ve Sanayi Odası başkanlığında kurulan Ortak Girişim Grubu beklediği ilgiyi göremiyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Başbakan Recep Tayip Erdoğan'ın çağrısı üzerine Ege Bölgesi iş adamları biraraya gelerek İzmir Limanı ihalesine katılmak içir Ortak Girişim Grubu oluşturdu.

Samsun Limanı için ise hiçbir çağrı olmadan Samsun Ticaret ve Sanayi Odası harekete geçti. Türkiye'de limanların özelleştirilmesi gerektiğini ilk ortaya atan kuruluş olan Samsun Ticaret ve Sanayi Odası öncülüğünde liman ihalesi için Ortak Girişim Grubu oluşturuldu.

Samsun Ticaret ve Sanayi Odası öncülüğünde oluşturulan Ortak Girişim Grubu içinde çeşitli kuruluşlar da yer aldı. Samsun Ticaret ve Sanayi Odası bu andan itibaren kendisine bir yol haritası belirledi. Son gelişmelerle Mavi Akım gibi enerji kaynaklarının geçmesi ile petrol ve dogalğaz arama çalışmalarında olumlu sonuçların alınması ile stratejik önemi artan Karadeniz'de Samsun Limanı'nın da önemi arttı.

Samsun'da yerel yayın yapan gazetelere 'göreve davet' başlığı altında ilan veren Samsun Ticaret ve Sanayi Odası, en küçük katkıyı da içine almayı kararlaştırdı. Buna rağmen İzmir Limanı için oluşturulan Ortak Girişim Grubu en iddialı alıcı durumuna gelirken, Samsun Ticaret ve Sanayi Odası öncülüğünde oluşturulan ortak girişim grubu Samsun'dan beklediği ilgiyi bulamadı. Bu durum Ortak Girişim Grubu'nu zor duruma soktu.

Bu arada, Samsun bankada mevduatı en çok olan iller arasında yer alırken, yine Samsun Azot Fabrikası'nın özelleştirilmesi için yine Samsun Ticaret ve Sanayi Odası öncülüğünde oluşturulan ortak girişim grubu yoğun ilgi ile karşılaşmış ve 3 kez ihaleyi kazanmasına rağmen ihale kendisine verilmemişti.

Samsun Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Adnan Sakoğlu, Karadeniz'in dünyaya açılan en önemli kapısı olan Samsun Limanı'na Samsunlunun daha coşkulu bir ilgisi olacağını düşündüğünü belirtti.

Samsun'un kendi değerlerine daha yoğun bir ilgi duyması gerektiğini aktaran Sakoğlu, "Gerçek şu ki yola çıkmadan önce bu kadar yalnız kalacağımız düşünmemiştik. Biz bu liman Samsun'un olsun diye yola çıktık. Hatta bunun için bu şu içinde olan hiçbir arkadaşın yönetim içinde yer almaması ve küçük oranların dışında hisse sahibi olmamasını da hep beraber karara bağladık. Ancak bu ilgisizlik gerçekten bizleri zor durama soktuğu gibi düşündürücü de" dedi.

Diğer yandan, Ortak Girişim Gurubu, Samsun Limanı ihalesinin çok dar bir takvime sıkıştırıldığını belirterek, İzmir Limanı ihalesinin ertelendiği gibi Samsun Limanı ihalesinin de ertelenmesini istemişti.

Amerika ve Rusya'nın da ilgi gösterdiği öğrenilen Samsun Limanı'nın özelleştirilmesi ihalesine; Tüpraş ve Galataport ihalesi ile gündeme gelen İsrailli iş adamı Sami Ofer'in ortağı Mehmet Kutman da ilgi gösteriyor. Erdemir'in özelleştirilmesinde oluşturulan ortak girişim grubu içinde yer alan Yıldırımlar Holding de Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ylıdırım'ın ağzından limana olan ilgisini açıklayan bir başka isim. Ulusoy da Samsun Limanı ihalesi ile ilgilenen bir başka kuruluş.

Samsun Limanı bin 756 metre uzunluğunda 246 gemi ve 1 milyon 896 bin ton yükleme boşatma kapasitesi ile Türkiye'nin ve Karadeniz'in en büyük limanları arasında yer alıyor. Bir erteleme olmadığı takdirde Samsun Limanı için teklif verme süresi 20 Haziran'da son bulacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious