Sana söylüyorlar Sayın Başbakan!

  • Giriş : 15.11.2006 / 00:00:00

CHP Lideri Baykal, "Başbakan soruyor ’Türkiye laiktir, laik kalacak diye kime söylüyorlar’ diye. Size söylüyorlar Sayın Başbakan" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, AKP iktidarının "laikliği tehlikeye sokmaya başladığını" savunarak, "Başbakan soruyor ’Türkiye laiktir laik kalacak’ı kime söylüyorlar’ diye. Sana söylüyorlar Sayın Başbakan, senin yaptıklarına söylüyorlar" dedi. CHP Grup toplantısı dün Ecevit için yapılan 1 dakikalık saygı duruşuyla başladı. Baykal, şunları söyledi:

SİLAHLA DEĞİL OYLA Cumhuriyete yönelik tehlikeye karşı Türkiye’nin sahiplenilmesini kurumlara bırakmadan, toplumun her kesiminin üstlenmesi gerektiğini ifade ediyorum. Geçmişte kurumların müdahalesi çok ciddi sıkıntılara yol açtı. Biz oyla cumhuriyeti savunacağız. Karşılarına silahla, süngüyle değil, oyla çıkacağız.

YAPACAKLARINA TEPKİ Ecevit’in cenazesinde Başbakan’ı karşılarında görünce birden ’Türkiye laiktir laik kalacak’ deme gereğini duydular. Başbakan soruyor, ’kime söylüyorsunuz’ diye. Sana söylüyorlar Sayın Başbakan, sana söylüyorlar. Senin iktidarına, senin yaptıklarına ve yapacaklarına söylüyorlar. Sen de gerçekten ’Türkiye laiktir’ diyebiliyorsan bununla iftihar et, mutlu ol.

ECEVİT’İN SON HİZMETİ Ecevit’in ölümüyle birlikte, onun ahlakı, yurtseverliği, halkçılığı ve Türkiye’nin bağımsız bir ulus olarak yaşama kararına sahip çıkışı, dış baskılar karşısında daima onurla direnmiş olması, onun bütün toplumun kalbindeki yerinin bir kez daha hatırlanmasına, bu yönüyle sahiplenmesine neden olmuştur. Yaşanan olay sadece cenaze töreni değildir, toplumsal vicdanın ve bilincin şahlanışıdır. Bu Ecevit’in son hizmetidir.

ŞİMDİ LAİKLİK ZAMANI Türkiye Cumhuriyeti’nin nitelikleri arasında şu an için en önemli olanı laikliktir. Herşeyi söylemenin bir zamanı vardır. Şimdi laikliği söylemenin zamanıdır. Çünkü başta Başbakan olmak üzere AKP iktidarı Türkiye Cumhuriyeti’nin bu temel niteliğini tehlikeye sokmaya başlamışlardır. Bu bilinçli bir politikadır.

ŞEMSİYENİN GÖREVİ AKP’nin 2. Olağan Kongresi’nde Erdoğan’ı ’Türkiye Lideri’ olarak tanıttılar. Oysa biz cenaze töreninde Türkiye’nin lider adayını şemsiye altında gördük. Şemsiyenin, Başbakan ve bakanlarını yağmur ve güneşten korumanın ötesinde toplumsal tepkiden koruyucu bir işlevi olabileceği de bu iktidar tarafından keşfedildi. Bu yaklaşımlarla Cumhurbaşkanı olunur mu bilemiyorum, ama Türkiye’nin lideri olunamaz.

Bilecik poşusu

CHP Grup toplantısı öncesi salonda renkli sahneler yaşandı. Bilecik’ten gelen bir grup, Genel Başkan Baykal’a poşu ile İnönü Savaşlarının yapıldığı Metristepe’nin resmedildiği, fayanstan yapılan bir tablo hediye etti. Poşuyu takıp gülerek poz veren Baykal, tabloyu alırken elinden kaydırınca, tablo yere düşerek kırıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious