Sanal alemde böbrek satışı

  • Giriş : 10.11.2006 / 00:00:00

Sanal ortamda böbreğini satmak isteyenlerin ilanlarının yer aldığı sitelerin sayısı her geçen gün artıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Organ Nakli Eğitim Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Alper Demirbaş, sanal ortamda organ satışının önüne geçilmesi için Türkiye'de bulunan yasal organ nakil sayısının artırılması gerektiğini ve organ azlığının aciliyetle giderilmesi gerektiğini söyledi.
Prof. Dr. Demirbaş, “Paraya ihtiyacı olanların bunları sırf para karşılığı yapması, geldiğimiz durumu gözler önüne seriyor. İnsanlar yasal olmadığı için bunları yurtdışında gerçekleştiriyor. Oralardan da sürekli bu yollardan ölen onlarca insan haberi alıyoruz'' dedi.

3 BİN STERLİNE BÖBREK

Sanal ortamdaki birçok ‘satılık böbrek’ sitesinde yer alan ve belirli günlerde ücretsiz yayınlanan 11 satılık böbrek ilanından bazıları şöyle:
- İçkim, sigaram yok. Kan grubum A grubu RH pozitif. Acil paraya ihtiyacım var, böbreğimi satıyorum. İlgilenenler cepten ulaşabilir.
- Parasızlık nedeniyle çok sıkıntıdayım. Satabileceğim hiçbir şeyim olmadığı için bu yolu seçtim. Ailemin yıkılmasını ancak böyle önleyebilirim.
- Böyle bir ilan bile utanç verse de böbreğimi satmaktan başka çarem yok. 3 bin sterlin istiyorum. Kan grubum A grubu RH pozitif.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious