Sanal âlemde Islam sanatini kesfedin

  • Giriş : 30.11.2005 / 00:00:00

Türk ve Islam Eserleri Müzesi, 9 Aralik’tan itibaren kapilarini tüm dünyadan ziyaretçilere açiyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Türkiye’de kisaca SÖM (Sinirlar Ötesi Müze) olarak bilinen proje, interneti kullanarak, sanat eserlerini yerinden oynatmadan uluslararasi ziyaretçinin ayagina götürüyor. Ziyaretçiler, projeye dahil olan müzede eserlerin tamamini görme imkani bulacak. MWNF çatisi altinda 50’ye yakin ülkeden pek çok prestijli müze yer aliyor.

Sinirlar Ötesi Müze, ziyaretçiye Türkçe, Ingilizce, Almanca, Fransizca, Ispanyolca ve Arapça dillerinde keyifli bir gezi imkani sunuyor. Gezinin baslangiç noktasi; sanal ortamda olusturulan sergi güzergâhlari. Bir sergi katalogu ya da müze rehberi görevini üstlenen bu nokta, özgün eserlerin yer aldigi panolarla ziyaretçiyi yönlendiriyor. Türk ve Islâm Eserleri Müzesi’nin 15 güzergahi var. Bu güzergahlar, yerel bilim adamlarinin anlatimi ve binlerce fotografla ziyaretçinin kesfine hazirlaniyor. Ayrica bu müzedeki eserler, baska ülke müzelerindeki benzer eserlerle de karsilastirilabiliyor. Site örenyerleri ve anit fotograflariyla da zenginlestirilmis. Internet üzerindeki müzede, Islâm sanatiyla ilgili bilgiler, güncel haberler, basin için salon, metin ve özel fotograflarla desteklenecek. ‘Daimi Koleksiyon, Veri Tabani, Ortak Müzeler’ üst basliginda olusturulacak sitede; ziyaretçinin tüm ihtiyaçlari göz önünde bulundurulmus.

MWNF, Türk ve Islam Eserleri Müzesi’nin projeye dahil olmasi onuruna 14 ülkeden 17 müzenin katildigi ‘Islam Sanatini Kesfedin’ adli bir projeyi sanal ortama tasiyor. Almanya, Cezayir, Fas, Filistin, Ingiltere, Ispanya, Isveç, Italya, Misir, Portekiz, Suriye, Tunus, Ürdün ve Türkiye’den binin üzerindeki eser bu baslik altinda sergilenmeye baslanacak. Sitenin tanitimi dolayisiyla dün Türk ve Islam Eserleri Müzesi’nde düzenlenen basin toplantisina katilan Kültür Varliklari ve Müzeler Genel Müdürü Orhan Düzgün, Türkiye’de ilk kez Türk ve Islam Eserleri Müzesi’nin dahil oldugu bu projeye, diger müzeleri de katmak için çalisma yaptiklarini söyledi. Düzgün, yakin bir zamanda Topkapi Sarayi ve Ankara Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nin de bu kapsamda sanal ortama tasinacagini söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious