Sanal alemde Sanalika rüzgarı esiyor

Sanal alemde Sanalika rüzgarı esiyor.6799
  • Giriş : 08.01.2009 / 15:09:00

Sanalika internette sosyal ağ ortamının ve 3 değil, 2 buçuk boyutlu grafiklerin kendine özgü bir anlayışla yorumlanmış hali.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik


Gazeteler ve televizyonlar bir yandan sanal alemin ilgi çekici yanlarını anlatırlarken diğer taraftan da zararlarından dem vuruyorlar. Online ortamda olup bitenler bir gün övülürken bir gün yerden yere vuruluyor. Olumlu da olsa, olumsuz da olsa online ortamla ilgili gelişmeler çoğu zaman haber niteliği taşıyor. Yakın zamanda tüm yönleriyle tartışılması muhtemel işlerden biri de "Sanalika".

Şimdi Sanalika'yı biraz inceleyelim.

Sanalika internette sosyal ağ ortamının ve 3 değil, 2 buçuk boyutlu grafiklerin kendine özgü bir anlayışla yorumlanmış hali. Kullanıcıların özgün olarak tasarlanmış mekanlarda gezinebildikleri, bu mekanlar içerisinde karşılıklı oyunlar oynayabildikleri, sohbet edip sosyal iletişim kurabildikleri sanal bir dünya.

Günden güne büyüyen ve gelişen bu eğlenceli dünyada birbirinden renkli mekanlar, kişiye özel karakterler, odajar ile bilardo, okey ve tavla gibi birçok oyun kullanıcıların elinin altında bulunuyor. Günlük yaşama oldukça yakın olan bu konsept, kullanıcılar tarafından da kolayca benimseniyor. Sanalika, sosyal hayatın neredeyse tüm özelliklerini sanallaştırabilen bir yeteneğe sahip. İşte bu noktada bir tartışma başlıyor. Sanal dünya insanı zamanla gerçeğinden koparır mı? Görünen o ki, Sanalika ve benzeri online ortamların gerçek hayatı internette simüle etmeleri oldukça ilgi çekiyor ve gelecekte de çekmeye devam edecek. Fakat insanların bu tip ortamları tam anlamıyla "gerçek" olanlarının yerine tercih etmeyeceklerini gösteren birçok kanıt var. Gazete sitelerinin basılı gazete satışlarını belirgin şekilde düşürmemesi en güzel örneklerden biri. Burada habere ulaşmanın kolaylaşması yalnızca ek bir talep yaratmış gibi gözüküyor. Bu bakışla internetteki sanal sosyalleşmenin de gerçeğine katkıda bulunacağını söyleyebiliriz.

Milliyet

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*