Sanal alemi yaygınlaştıran ADSL korsanlara daha geniş alan sağlıyor

  • Giriş : 13.01.2006 / 00:00:00

ADSL abone sayısının 1,5 milyona yaklaşmasıyla birlikte gün boyu internette olan kullanıcı sayısı da aynı oranda arttı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

İnternet Kullanıcıları Derneği ikinci başkanı Hakan Topuzoğlu, sürekli internette olan kullanıcıların virüs ve solucanların işini kolaylaştırdığını söyledi. Son zamanlarda internetin diğer iletişim araçlarının önüne geçtiğine dikkat çeken Topuzoğlu, ancak bu durumun tehlikeyi daha da artırdığını bildirdi. e-mail veya internet üzerinden indirilen zararlı programlar sebebiyle bilgisayarların çalışamaz hale geldiğini anlatan Topuzoğlu, "Bilgiler kayboluyor veya çalınabiliyor. İnternette gezerken farkında olmadan yüklemenizi sağlayan casus yazılımlar spyware ve truva atları trojan bilgisayarınızda yer alan her türlü şifre, kredi kartı, özel bilgiler, kişisel bilgiler rahatlıkla çalınabiliyor. Truva atları sayesinde bilgisayarlar uzaktan ele geçirilebiliyor. Açıklar oluşturuluyor. Özellikle, işletmelerin muhasebe kayıtlarını internete bağlı olmayan bilgisayarlarda takip etmeleri gerekiyor." dedi.
Son dönemde ortaya çıkan olta saldırısı adı verilen phishing ile özellikle bankaların sitelerine benzer siteler hazırlayan, kötü niyetli kişilerin, banka müşterilerinin bilgilerine ulaşabildiğini belirten Topuzoğlu, ayrıca, hotmail ve yahoo kullanıcılarının da şifrelerinin bu yolla ele geçirilebildiğine dikkat çekti.
Olta saldırılarında en çok kullanılan yöntemin 'e-posta ile kullanıcıların yanlış sayfalara yönlendirilmesi' olduğunu aktaran Topuzoğlu, "İnternet bankacılığı yaygınlaşıyor ama olta saldırıları da yaygınlaşıyor. Bunlara kanmamak gerek. Kullanıcılar antivirüs programlarına da çok fazla güvenmesin, çünkü virüsler o kadar hızlı gelişiyor ki, antivirüsler yetişmekte güçlük çekiyor. Bundan sonraki dönemde, internet sitelerine girip, herhangi bir linke tıklayınca bilgisayarınıza bulaşan virüsler yaygınlaşacak. Bu da bilinmeyen veya güvenilmeyen sitelere girmemek gerektiği gerçeğini ortaya koyuyor. Bununla birlikte, web üzerinden ve diğer yöntemlerle kullanılan e-posta işlemleri sırasında e-postaları tarayabilen, zararlı programların bilgisayara bulaşmasını kolaylaştıran güvenlik açıklarını tespit edebilen yapıda antivirüs programları edinmenizde yine de fayda var." şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious