Sanal dedektiflere gözaltı

  • Giriş : 17.09.2006 / 00:00:00

"Artık eşler, sevgililer, arkadaşlar birbirlerini aldatamayacak" sloganıyla yola çıkarak vatandaşları dolandıran bir şebeke ortaya çıkarıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

‘Casus.net’ adlı internet sitesinden ‘Telefon dinleme ve ses kayıtları, internet üzerindeki e-posta gibi tüm şifre bilgileri, SMS mesajlarının takibi’ gibi hizmetleri sunduklarını belirten siteye en çok eşinin kendisini aldattığını düşünen kişilerin başvurduğu belirlendi. Emniyet Genel Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı (KOM) Bilişim Suçları ve Sistemleri Şube Müdürlüğü, internet kullanıcılarının e-posta hesaplarına gelen ‘Sanal detektif hizmetleri’ başlıklı istek dışı reklam mesajlarını yakın takibe aldı. Zanlıların Uzakdoğu’dan gelen özel bir teknolojiyi kullanarak iletişimi takip edebildiklerini belirttikleri saptandı.

6 aylık takibin sonunda KOM Başkanlığı’nın koordinasyonunda Ankara, Konya, Kayseri ve Çanakkale’de operasyon başlatıldı. Sanal Dedektif Operasyonu’nda Fatih E., Kerem Ç., Rıdvan A., Hüseyin S. ve Hüseyin E. gözaltına alındı. Zanlılarla birlikte 2 bin 221 CD, 7 bilgisayar, 18 hard disk, 3 dizüstü bilgisayar, 3 flash bellek, 15 cep telefonu, 16 sim kart, 494 disket, 32 kredi kartı, 10 hesap cüzdanı, 28 teyp kaseti ele geçirildi. Hüseyin S. ve Hüseyin E. emniyette ifadesi alındıktan sonra serbest kalırken diğer 3 kişi hakim karşısına çıkarıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious