'Sanal itaatsizlik' Türk ailesini bozdu

  • Giriş : 13.11.2005 / 00:00:00

ERZURUM - Son yillarda yayginlasan ve aliskanlik haline gelen internet, kötü kullanimlar sonucu Türk aile ve toplum yapisini tehdit etmeye basladi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Ögrenim çagindaki ögrencilerin ve gençlerin yaninda evli kisiler de bu sekilde konusarak farkli sekillerde dostluk kurarken, son günlerde Türkiye'nin gündeminde internette tanisip birbirini öldüren insanlar konusulmaya basladi. Uzmanlar ise durumun olumsuz yanlarinin çok oldugunu, ileride toplum ve aile yapisinda tamir edilemeyecek yaralar açacagini söyledi.

Gençlerin bu sekilde cinsel duygularini bastirma çabalari onlarin gerçek hayatta kendine güvensiz ve kisilik kaybina ugramis kisiler olmalarina yol açiyor. Evli eslerin ise internet ortaminda birbirlerini kandirmalari anlamina gelen 'sanal itaatsizlik' ve 'sanal ihanet' evlilik kurumunun sarsilmasina ve ailelerin dagilmasina sebep oluyor.

Konunun psikolojik boyutunu degerlendiren Atatürk Üniversitesi Kazim Karabekir Egitim Fakültesi Egitim Bilimleri Anabilim Dali Ögretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Basaran Gençdogan, sanal dünyada insanlarin tanimadigi kimselerle cinsel içerikli konusmalari, kisilikleri tamamlanmamis gerçek hayatta kendine güveni olmayan kisilerin gerçeklestirdigini dile getirdi. Ayrica insanlarin birbirlerini görmemesi sonucu, daha rahat yalan söyleyebildiklerini ifade ederek, bu konusmalarin kisileri yalanci ve özgüveni eksik kisiler haline getirdigini vurguladi.

Genellikle cinsel egitim almamis ve olgunluga ulasmamis kisilerin bu sekilde konusmalar yaptigini bildiren Gençdogan, ileride bu kisilerin sapik iliskiler kurabildiklerini belirtti. Ayrica evli eslerin, sakadaksizlik ve eslerin güven duygularinda tamir edilemez yaralar açtigini dile getiren Gençdogan, ergenlik çagindaki gençlere aile ve okul tarafindan çok iyi cinsel egitim verilmesi gerektigini vurguladi.

Konunun toplumsal ve kültürel boyutunu degerlendiren, Türk Kültürünü Arastirma Enstitüsü Üyesi ve Türk Kültür ve Türk Toplum Tarihi uzmani Prof. Dr. Bahaeddin Yediyildiz, konunun egitim ve kültürel bir mesele oldugunu söyledi. Yediyildiz, internetin hayatimiza birden girdigini ifade ederek, toplumun teknolojinin kültürünü almadan birden teknoloji ile tanismasi sonucu böyle kötü sonuçlar alindigini belirtti.

Yediyildiz, gençlerin bu sekilde zararli sitelerde vakit geçirmelerinin ve zararli bilgiler edinmelerinin ileride toplum ahlakinin ve düzeninin bozulmasina, evli eslerin bu sekilde birbirlerine sadakatsiz etmelerinin de Türk Aile yapisini derinden yaralayacagini vurguladi. Yediyildiz, gerek gerçek zina gerekse sanal itaatsizligin yasaklama ile ortadan kaldirilamayacagina dikkat çekerek, toplumda yasaklara karsi bir meyil oldugunu konunun egitimle çözülmesi gerektigini ifade etti. Ileride toplum hayatinda istenmeyen olaylarin meydana gelmemesi için özellikle egitim çagindaki ögrencilere Türk Kültürünün ve Türk Aile yapisinin çok iyi bir sekilde açiklanmasi gerektigini vurgulayan Yediyildiz, ancak bu sekilde toplum huzurunun saglanacagi ve aile kurumunun saglam temellere oturacagini ifade etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious