Sanal mektuplar gerçeğe dönüşüyor

  • Giriş : 27.12.2006 / 00:00:00

Marmara Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü mezunu bir mühendisin, okul bitirme tezi olarak hazırladığı site ile sanal ortamda yazılan mektup ve kartpostallar alıcısına zarfla ulaştırılıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Site yöneticisi Mehmet Susaklı, yaptığı açıklamada, kurduğu internet sitesini, teknolojinin ilerlemesi ile unutulan değerlerden olan mektup ve kartpostalları yeniden hayata kazandırmak amacıyla, 2003 yılında mezun olurken bitirme tezi olarak kurduğunu söyledi.

Mektuba olan özel ilgisi nedeniyle böyle bir sistemi hayata geçirdiğini anlatan Susaklı, ''Sitenin yaklaşık 3-4 yıldır halen hayatta kalmasının sebebi ise internet kullanıcısı mektupseverlerden aldığım olumlu tepki'' dedi.

Siteden maddi olarak bir beklentisi bulunmadığını savunan Susaklı, şöyle konuştu:

''Sitedeki fiyatlar incelendiği zaman bu daha açık bir şekilde ortaya çıkacak. İnsanların birbirlerine mektup yazmaları, doğum günleri ve bayramlarını kartpostal ile tebrik etmelerine aracı olmanın verdiği mutluluğu yaşıyorum. Bir defa okunup silinen elektronik postalardan veya bir defa izlenip unutulan elektronik kartlar yerine, insanların vitrinlerde saklanan kartpostallar, defalarca okunup yıllarca saklanan mektuplar göndermelerini tavsiye ediyorum. Sitemizde ayrıca, mektubun önemini anlatan yazıların yanı sıra, ücretsiz kartpostallar da bulunuyor.''

GELECEĞE DE MEKTUP GÖNDERİLEBİLİYOR

Susaklı, ayrıca, geleceğe mektup ve mektup arkadaşlığı gibi servislerle de mektup göndermeyi daha çekici hale getirmeye çalıştıklarını belirtti.

Geleceğe mektup servisi ile mektubun veya kartpostalın, 10 yıl içinde istenen bir tarihte postalanması imkanının sağlandığını ifade eden Susaklı, şöyle devam etti:

''Geleceğe mektup siparişi geldiğinde, mektup hemen basılıp, söz konusu tarihte postalanmak üzere saklanıyor. 10 yıl sonra site olmasa bile o mektup elimizde olacağı için, belirtilen tarihte postaya verilecek.

Mektup arkadaşlığı servisimizde ise arkadaş isteyen üyelerimiz, rumuzları üzerinden mektuplaşıyorlar. Kesinlikle birbirlerinin soy adlarını ve açık adreslerini görmüyorlar. Ayrıca, gizlik ve güveni ön planda tutarak, mektupların okunması veya herhangi bir yerde yayınlanmasına kesinlikle izin vermiyoruz.''

Bugün itibariyle yaklaşık 15 bin üyeye ulaştıklarını vurgulayan Susaklı, ''Günde ortalama 2 bin kişinin ziyaret ettiği siteye, her gün 50'ye yakın kişi üye oluyor. Mektup arkadaşı arayan üye sayımız ise 9 bin 500 civarında'' dedi.

SİSTEM NASIL ÇALIŞIYOR?

Ayda ortalama 100-150 arası gönderim yaptıklarını anlatan Susaklı, şöyle devam etti:

''Üyemizin sanal olarak yazdığı mektup veya seçtiği kartpostalın tümü PTT üzerinden, normal posta yoluyla yapılıyor. Üye olan kişi hesabına havale veya kredi kartı yoluyla ücret yüklemesi yapıyor. Hesap sistemi kontör sistemiyle çalıştığı için her gönderimde tekrar yükleme yapmak zorunda kalmıyor. Böylelikle gönderim ücretleri hesaptaki mevcut bakiyeden düşüyor.''

Bazı üyelerden ''mektup elle yazılır'' yönünde eleştiriler aldıklarını da vurgulayan Susaklı, ''Ancak, mektubu tamamen hayatınızdan çıkarmaktansa, sitemizi kullanmalarını öneriyoruz. Ayrıca, çok yakın bir gelecekte, her üyemize özel kendi el yazısı yazı karakterini kullandırmak gibi, yeni modüller eklemeyi planlıyoruz'' dedi.

Posta ile günümüzde daha çok faturaların gelmeye başladığını ifade eden Susaklı, mektupseverleri sanal ortamın yapaylığından bir nebze de olsa kurtarmaya çalıştıklarını sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious