'Sanal Tuzak'ta rezalet diz boyu

  • Giriş : 05.11.2006 / 00:00:00

Çocukların görüntülerini çekerek internette yayınlayan ve Sanal Tuzak'ta ele geçirilen çetenin bir üyesi daha yakalandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Ankara Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü Organize Büro Amirliği ekiplerinin, bazı kişilerin internet ortamında çocuk pornosu ticareti yaptığını tespit etmesi üzerine Haziran ayında ''Sanal Tuzak'' adını verdiği çok yönlü bir operasyon başlatılmıştı. Operasyon sırasında gözaltına alınan ve aralarında ABD uyruklu bir kişinin de bulunduğu 9 kişi adliyeye sevk edilmiş, bunlardan 5'i tutuklanırken, ABD uyruklu kişi serbest bırakılmıştı.

Operasyon sonrasında çalışmalarını devam ettiren ekipler, Bilgi İşlem Şubesi görevlilerinin de desteğiyle operasyonda ele geçirilemeyen ve örgütün ''beyni'' olduğu öne sürülen Hikmet Ç.'nin sanal ortamda izini buldu. İnternet ortamındaki görüşmelerini izleyen polisler, Hikmet Ç.'nin cinsel tacizde bulunduğu 15-16 yaşlarındaki bir çocuğun da Ankara'da oturduğunu tespit ettiler. Söz konusu çocuğun yaz tatilinde Antalya'da bir otelde staj yaptığı sırada Hikmet Ç. ile tanıştığını belirtmesi üzerine adresi tespit edilen otele ekip gönderildi.

HATIRA DİYE ÇOCUKLARIN SAÇLARINI SAKLIYORMUŞ

Ekipler Hikmet Ç.'yi gözaltına alırken, oteldeki odasında yaptıkları aramalarda 53 adet CD, 1 fotoğraf makinesi, 1 adet üzerinde kalp işareti bulunan fotoğraf albümü, 53 adet şüpheli ve yabancı uyruklu çocuğa ait fotoğraflar, 1 adet internet adresleri yazılı dosya kağıdı, 3 adet kapalı poşette saç kılları, deniz kabukları, oyuncak arabalar, çok sayıda kurşun kalem ele geçirdi. Hikmet Ç.'nin emniyetteki ifadesinde, internet ortamından mail adresini tespit ettikten sonra çocuklarla iletişim kurmaya çalıştığını, tanıştığı çocuklara da cinsel tacizde bulunduğunu söylediği belirtildi. Emniyette işlemleri tamamlanan Hikmet Ç.'nin ''örgütlü olarak 15 yaşını tamamlamamış olan çocukları tehdit, hile veya iradeyi etkileyen başka bir yolla cinsel yönden istismar etmek, müstehcen görüntü, yazı ve sözleri içeren ürünlerin üretiminde çocukları kullanmak, bu ürünleri satışa arz etmek, satmak, nakletmek, depolamak, bulundurmak, başkalarının kullanımına sunmak, bu ürünleri basın yoluyla yayınlamak, yayınlanmasına aracılık etmek, çocukların görmesini, dinlemesini veya okumasını sağlamak'' suçlarından adliye sevk edileceği öğrenildi.

TECRÜBELERİNİ PAYLAŞIYORLAR

Konuyla ilgili aileleri de uyaran emniyet yetkilileri, çocuklarının bilgisayarda kimlerle konuştuklarını takip etmeleri tavsiyesinde bulundular. Kötü niyetli kişilerin özellikle forum ve chat ortamlarında buldukları çocukları kandırmak için çok değişik yöntemler izlediğini ifade eden yetkililer, söz konusu suçluların aralarında iletişim kurarak tecrübelerini paylaştıkları ve birbirlerine tavsiyelerde bulunduklarını söylediler. İnternet ortamında ulaştıkları konuşma kayıtlarının kendilerini bile şaşırttığını belirten yetkililer, bu kişilerin aralarındaki görüşmelerinde ''sokak çocuğunu, aile çocuğunu ve kimsesiz bir çocuğu nasıl kandırırsın'' gibi başlıklar halinde tecrübelerini birbirlerine aktardıklarını ifade ettiler. Yetkililer, aileleri uyararak bu gibi bir durumla karşılaşmaları durumunda zaman geçirmeden polisi aramalarını istediler.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious