Sanallaşmayın

  • Giriş : 01.08.2006 / 00:00:00

Sanal arkadaşlığın tehlikelerini biliyor muydunuz?

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Prof. Dr. Hüdaverdi Adam, AA muhabirine yaptığı açıklamada, sanal ortamda insanların, ''gerçek yüzlerini gizleyerek maske taktıklarını'' söyledi. Gelişen teknolojiyle birlikte insanların sanal ortamda arkadaş aramaya başladığını ifade eden Prof. Dr. Adam, kişilerin birbirlerini daha iyi tanıyarak ve gerçekleri bilerek arkadaş olmaları veya evlenmeleri gerektiğini dile getirdi. Bu nedenle üniversite olarak, 2003 yılında Türkiye'de ilk kez evlilik okulu da açtıklarını anımsatan Prof. Dr. Adam, evliliğin mutlu olmak için yapıldığını ve bunun temelinde ise güvenin yer aldığını belirterek, şunları söyledi:

''Bu kapsamda birçok çöpçatanlık şirketi de faaliyet gösteriyor. Sanal ortamda insanlar birbirlerine karşı gerçekçi olmuyorlar. Sanal ortam güven duygusunu ortadan kaldırıyor. Özellikle bu şekilde arkadaş arayanlar daha çok özgüvenini kaybeden kişilerdir. Özgüvenlerini sanal ortamda kazanmaya çalışıyorlar. Ayrıca bu kişiler sosyal değildir. İnsanlarla normal konuşamayan ve anlaşamayan kişilerdir. Makamı veya mevkii ne olursa olsun. Türkiye'de, çöpçatanlık sitesi aracılığıyla evlenen bir çok kişi var. Bununla ilgili bir veri olmamasına rağmen, çevrede bu tür kişilerle karşılaşmak veya duymak mümkün. Bu sitelere daha çok orta yaş üstü kişiler başvuruyor. Evlenmede geç kaldıkları ve kararsız bir ortama düştükleri için bu kişilere çevresi de yardımcı olmayınca, sitelere yöneliyor. Dul kalanlar ise çevresindekilere eş aradığını hissettirmemek için sanal yolu deniyor.''

Boşanmaların, evliliğin ilk 2 yılında veya emekli olduktan sonra daha çok yaşandığını belirten Adam, birçok kişinin ise hayalindeki kişiyi bulamadığı düşüncesiyle sanal ortama yöneldiğini belirtti. Prof. Dr. Adam, ''İnsanlar sürekli hayal ettiği prens veya prensesi bulamadığını düşünür. Evlendiği kişinin hayalindeki kişi olmadığı psikolojisine giren kişiler, sanal ortamda bunu aramaya devam eder. Ama çoğu zaman da, umut ettiklerinden daha kötü olanlarla karşılaşırlar'' diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious