SANATÇI 'AÇELYA AKKOYUN' HABER AKTÜEL’DE!

  • Giriş : 24.02.2006 / 00:00:00

Soner Arıca ve Ercüment Balakoğlu’undan sonra ünlü sanatçı Açelya Akkoyun’da, artık yazılarıyla Haber Aktüel’de ziyaretçilerimizle buluşuyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Açelya Akkoyun kimdir¿

Eğitimci bir anne babanın kızı olan sanatçı, bir yılbaşı gecesi Adana’da dünyaya geldi. Eğitimini Fenerbahçe Lisesi ve Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuarı Tiyatro bölümünü bitirerek tamamladı. Konservatuar yıllarında İstanbul Şehir Tiyatroları’nda, ”Theope”, ”Mösyö Butterfly”, ”Kırmızı Pabuçlar”, ”Hüner”, ”Gözlerimi Kaparım Vazifemi Yaparım”, ”Palyaço Prens” ve ”Yavru Kimin” gibi oyunlarda rol aldı. Açelya Akkoyun ; tiyatro, TV dizileri ve sinema dışında bazı reklam filmlerinde de yer almıştır.

Pril, Akbank, Luna, İş Bankası ve Yeni Yüzyıl gazetesinin ilgili reklamları sanatçının rol aldığı reklam filmlerine örnek olarak gösterilebilir.

1995 yılında ”4x4” isimli yarışma programının sunuculuğunu yapmaya başlamıştır.

1998 Adana Film Festivali’ni de sunan sanatçı, 1999 ve 2000 Antalya Film Festivali Onur Ödülleri programlarının da sunuculuğunu yapmıştır.

Sunuculuğunu yaptığı programlardan biri de Show TV’de yayınlanan ”Çocuktan Al Haberi” isimli yarışma programıdır.

1994-2002 yılları arasında Atv’de yayınlanan ”Mahallenin Muhtarları” isimli dizide rol alan Akkoyun, 1997-2002 yılları arasında gene Atv’de yayınlanan ”Böyle mi Olacaktı”, 2002 yılında Kanal D ’de yayınlanan ”İki Arada”, 2003 yılında Show TV ’de yayınlanan ”Sınırlı Aşk”, 2004 yılında yayınlanan TV8’de yayınlanan ”Saç Saça, Başbaşa” isimli dizilerde de rol almıştır. Şu anda hala yayında olan ”Ekmek Teknesi” isimli dizide ise 2004 yılında ”Suzan” rolü ile yer almıştır.

Son dönemde ”Dr. Oetker ile Tatlı Dakikalar” isimli, çeşitli tatlı tariflerini anlattığı programı sunmuştur.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious