Sanatçılar, Savcı Öz'e karşı dava hazırlığında!

Sanatçılar, Savcı Öz'e karşı dava hazırlığında!.21359
  • Giriş : 11.08.2008 / 02:13:00
  • Güncelleme : 11.08.2008 / 00:06:37

Ergenekon ek klasörlerinde sanat, iş, siyaset, magazin ve spor camiasının önde gelen simaları da yer aldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bu durum sanat camiasını rahatsız ederken bazı isimler dava hazırlığında...

404'üncü klasörde Fatih Ürek, Sibel Can, Hülya Avşar ve Hande Ataizi gibi isimlerin MİT'çi olduğu; Fatma Girik, Oğuz Çetin, Halis Toprak gibi isimlerin işkencelere katıldığı öne sürülüyor.

Klasörlerde Tanju Çolak'tan Fikri Sağlar'a, Tarık Akan'dan İlber Ortaylı'ya kadar pek çok ismin bilgileri yer alıyor. Belgelerin eleme yapılmadan iddianameye konulması ise ismi geçenlerin büyük tepkisini geçti. Kişilik haklarının hiçe sayıldığını belirten tanınmış isimler, savcılara karşı dava açmaya hazırlanıyor. Eski Kültür Bakanı Fikri Sağlar, adının iddianemede olmasını özlük hakkının çiğnenmesi ve hukuk dışı bir hareket olarak niteledi. Yasal hakkını kullanacağını belirten Sağlar, “Bu durum savcıların belgeyi okumadığını ya da adı geçenlerin baskı altında tutulmasının amaçlandığını gösteriyor” dedi. Hukuk devletinin tartışılır hale getirildiğini söyleyen Sağlar, “Ne acıdır ki bunu yargı üyeleri yapıyor” dedi.

KANUN DIŞI UYGULAMA

Sanatçı Yavuz Bingöl, isminin iddianamenin eklerinde yer almasını hukuk dışı bir uygulama olarak gördüğünü söyledi. Bingöl, “Mustafa Balbay ve Sinan Aygün'le tanışıklığım var. İsmim ya da telefon numaram buradan çıkmış olabilir” diye konuştu. CHP İstanbul Milletvekili Necla Arat ise “Benim gibi adı geçenler ve hukukçu arkadaşlarla biraraya gelip ne yapabileceğimize karar vereceğiz” dedi.

Telefonum dinleniyor biliyorum

Tarık Akan, isminin bir şekilde iddianamede yer almış olması halinde anında dava açacağını söyledi. Akan, “Milyon dolarlık bir dava olur ve alacağım paranın da bir kuruşuna dokunmadan bağışlarım. Ben zaten telefonlarımın dinlendiğini biliyorum” dedi.

Hukukçular ne diyor?

Talat Şalk (Kapatılan Ankara DGM eski Cumhuriyet Savcısı, Öcalan'ı mahkum eden iddianameyi yazan savcı): Özel hayatı ilgilendiren, suç ile ilgisi olmayan konular dosyaya konamaz. Dosyaya, sadece iddia ile suçu gösterecek deliller konulur. Bunların eklenmesi suçtur. Şikayet olursa kanuni işlem yapılır. Devlet sırrı kabul edilen belgelerin duyurulmaması lazım. Gizli belgeler ifşa ediliyor. Böyle bir iddianame görmedim.

Naci Ünver (Yargıtay 8. Ceza Dairesi Onursal Başkanı): Özel hayata ilişkin bilgilerin dokunulmazlığı anayasanın 20. maddesi ile güvence altına alınmıştır. Belli hallerde hakimin arama kararı kapsamında el konulabilir. Sanık ve yakınları arasındaki yazışmalar ve özellikle mektuplara onların elinde bulunduğu sürece dokunulamaz. Bu CMUK'un 126. maddesi gereğidir.

MİT'in ne yaptığını bilmem

ŞarkIcI Fatih Ürek, Ergenekon davası belgeleri arasında adının geçmesini gazetelerden öğrendiğini belirterek, “Çok şaşırdım. Komik buldum ve çok güldüm” dedi. Kendisinin Ergenekon iddianamesi delilleri arasında hem de işkenceci olarak geçmesini saçma sapan olarak değerlendiren Ürek şöyle konuştu: “Benim bu olayların uzaktan yakından ilgim olamaz. Türkiye'de sağlıklı bir sistem için bu tür konuların gündeme getirilmesi çok komik. Ben MİT'in ne yaptığını bile bilmem. Benim işim şarkı söylemek, insanları eğlendirmek. Eminim buna Başbakanımız dahil birçok insan gülmüştür. Konuyu yargıya taşımak adına toplu bir hareket olursa onlara katılırım.”

AKŞAM

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*