Sanatçılardan İsrail protestosu

Sanatçılardan İsrail protestosu.10895
  • Giriş : 04.01.2009 / 16:58:00

Beyoğlu'nda Önder Babat Kültür Merkezi üyesi bir grup sanatçı İsrail'i protesto etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

İstiklal Caddesi üzerinde yürüyen grup Galatasaray Meydanı'nda basın açıklaması yaparak saldırılara tepkilerini dile getirdi.

Önder Babat Kültür Merkezi üyesi yaklaşık 100 kişilik grup İsrail'in Filistin saldırılarını protesto etmek için İstiklal Caddesi üzerinde toplandı. "Her yer Gazze hepimiz Filistinliyiz" yazılı pankart açan grup Tünel istikametine doğru yürüyüşe geçti. Grup üyeleri cadde boyunca "Yaşasın halkların kardeşliği, Katil İsrail Filistin'den defol, Emperyalizm yenilecek direnen halklar kazanacak, Kahrolsun Amerikan emperyalizmi" şeklinde sloganlar atarak Galatasaray Meydanı'na geldi.

Burada grup adına bir basın açıklaması yapan tiyatro sanatçısı Gül Göker, ABD'nin kanlı eli olarak nitelediği İsrail'in Gazze'yi kana buladığını söyledi. Saldırılardan Mısır ve Türkiye'yi de sorumlu tutan Göker, "Gazze saldırısından 5 gün önce Başbakan Olmert, Ankara'yı, Dışişleri Bakanı Livni ise 2 gün önce Kahire'yi ziyaret etti. Saldırı sonrasında verilen tepkiler hangi çerçevede olursa olsun Türkiye ve Mısır'ın katliamdaki sorumluluklarını hafifletmiyor. " dedi.
Gazze'ye yapılan saldırının dünya halklarını bir kez daha dayanışma refleksi, duyarlılık ve kardeşçe sahiplenme açısından sınava soktuğunu belirten Göker sözlerini şöyle sürdürdü: "Gazzeyi sahiplenmek; emperyalizmin bölge politikalarına, kendi eliyle veya taşeronları aracılığıyla yaptığı katliamlara karşı durmak, insanım diyen herkesin görevidir. Bizler bugün burada yarın bir başka yerde bir başka biçimde İsrail ve işbirlikçilerine öfkemizi, Filistin halkına desteğimizi büyütmeye devam edeceğiz."

Polisin geniş güvenlik önlemi aldığı protesto gösterisi basın açıklamasının ardından şiir ve şarkılarla olaysız sona erdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*