Sanatçıların kazandıkları bayram parasına Maliye takibi

Sanatçıların kazandıkları bayram parasına Maliye takibi.8098
  • Giriş : 24.12.2007 / 17:45:00

Kurban Bayramında Antalya'daki otellerde sahneye çıkan sanatçılar toplam 852 bin 737 YTL ücret aldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Bu bayram sanatçıların aldığı ücretler gizli tutulurken, Maliye, vergi mahremiyeti nedeniyle sanatçıların aldığı ücretler konusunda ayrıntılı bilgi vermedi.

bundan önceki bayramlarda Antalya'da otel, tatil köyü ve eğlence merkezlerinde sahneye çıkan sanatçıların aldıkları ücretler kamuoyuna açıklanırken, bu bayram gizli tutuldu. Buna gerekçe olarak da, Ramazan Bayramında sahneye çıkan sanatçıların sahne ücretlerinin açıklanması halinde bir daha Antalya'da sahneye çıkmayacaklarını dile getirmeleri gösterildi.

Antalya Vergi Dairesi Başkanlığı yetkilileri de vergi mahremiyeti nedeniyle sanatçıların aldıkları ücretler hakkında bilgi vermekten kaçındı.

-ANTALYA VERGİ DAİRESİ BAŞKANLIĞININ DENETİMLERİ SÜRDÜ-

Öte yandan Antalya Vergi Dairesi Başkanlığı ekiplerinin, Kurban Bayramında tatil köyleri, oteller ve lüks restoranlar ile eğlence merkezlerindeki denetimleri devam etti.

Antalya Vergi Dairesi Başkanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, arife günü ile bayramın dört gününde, 41 vergi denetmeni ve yardımcısı ile 118 özel yoklama yetki belgeli memur olmak üzere toplam 159 maliye çalışanının, Antalya ve ilçelerinde denetimlerde bulunduğu bildirildi. Denetim çalışmalarında, konaklama işletmelerinde yer alan sanatçılar ile ilgili menajerlik firmaları, bayram boyunca açık konaklama işletmeleri, lokanta, restoran, bar, disko ve benzeri hizmet veren işletmeler dahil olmak üzere toplam bin 969 mükellefin denetlendiği belirtilen açıklamada, denetimler sırasında vergi kaydı bulunmayan 16 yeni mükellef tespit edilerek kayıt altına alındığı kaydedildi.

Açıklamada, bu denetimlerde sanatçılar ile menajerlerinin aldıkları ücretlerde dahil olmak üzere toplam 10 milyon 427 bin 129 YTL tutarında hasılat tespiti yapıldığı vurgulandı.

-SANATÇILAR TOPLAM 852 BİN 737 YTL ÜCRET ALDI-

Antalya'da maliye ekiplerinin yaptığı denetimlerde tatil köyleri, oteller ve lüks eğlence iş yerlerinde sahneye çıkan sanatçılar ile menajerlerinin toplam 852 bin 737 YTL gelir beyanında bulundukları öğrenildi. Diğer hizmet işletmelerinde yapılan denetimlerde de 498 bin 459 YTL tutarında hasılat tespit edildi. Bu denetimlerde ayrıca 288 ayrı mükellefe 56 bin 812 YTL usulsüzlük cezası kesildi.

Kurban Bayramı öncesinde Seda Sayan, İbrahim Tatlıses, Sibel Can, Ebru Gündeş, Bülent Ersoy, Deniz Seki, Demet Akalın, Funda Arar, Gülben Ergen, Petek Dinçöz ve Serdar Ortaç'ın da aralarında bulunduğu çok sayıda sanatçı, bayram tatilinde sahneye çıkmak üzere Antalya'daki otellerle sözleşme imzalamıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious