Sanatın yanında ahlâk da lazım

  • Giriş : 14.07.2006 / 00:00:00

Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, kültür ve sanat merkezlerinde öğrencilere sanatın yanında ahlâk dersi verilmesi gerektiğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Açılışta konuşan Bakan Koç, kültür ve sanat merkezlerinde yetişecek öğrencilere eğitim ve sanat gibi ahlak dersi verilmesi gerektiğini ifade etti. Türkiye'de 150'ye yakın inşaatın 30 yıl önce başladığını dile getiren Koç, söz verip de yapmamanın çok ayıp olduğunu belirtti. Bakan Koç, "Bu kültür ve sanat merkezinin temeli 1976 yılında atıldı. Bugün 2006, aradan tam 30 yıl geçti. Asıl bu inşaat 10 aylık bir inşaattır. Ama biz bugün bu kültür merkezini bitirip hizmete açtık. Malasef bu inşaatlara benzer Türkiye'de çok inşaat var. Erzurum'da yoksa Erzincan'da var." dedi.

"Ben doğuya hizmet getirirken aydınlığı ve doğruluğu görmek için gelirim." diyen Bakan Koç, "Bu yüzden kültür ve sanat merkezlerinde sadece sanat, resim ve folklörle uğraşmanın yanında en tabii ihtiyacımız olan ahlak eğitimini de çocuklarımıza en iyi şekilde aşılamamız lazım. Bu salonların bir amacı da odur. İnanıyorum ki Doğu'daki kültür merkezleri de bu amaçla kullanılacaktır. Benden bazı kimselerin bazı istekleri oldu söz vermiyorum ama yapmaya çalışacağım." diye konuştu. Bakan Koç ayrıca, ildeki idarecilerden salonun dolu dolu kullanılması isteğinde bulundu.

Ağrı Valisi İbrahim Halil Akpınar ise, Ağrı'nın turizmi açısından İshakpaşa Sarayı, Ağrı Dağı, meteor çukuru gibi tarihi ve turistik beldeye sahip olduğunun altını çizerek, "Bu bizim için çok önemli bir şanstır. Bakanımızın katkılar ile İshakpaşa Sarayı'nın yolunu bitirmek üzereyiz. İnşallah önümüzdeki yıllarda turizme daha faydalı olmaya çalışacağız." diye konuştu.

Bakan Koç, daha sonra Hanibaba Türbesi'ne çıkarak İshakpaşa Sarayı'nın yeni yapılan yolunu kontrol ettikten sonra Iğdır'a hareket etti.


KIYILARDAN GETİRİP DOĞUYA VERMEK LAZIM


Bu arada Bakan Koç, Simer Oteli'nde Doğubayazıtlılar'la bir araya geldi. Vatandaşlar, Bakan Koç'tan Meteor Çukuru yolunun kısa sürede yapılmasını isterken, Koç isteğe her zamanki uslubü ile, "Kıyıdan getirip doğuya vermek lazım" şeklinde esprili bir cevap verdi. Öğlen yemeğini Simer Otelinde yiyen Bakan Koç'a, AK Parti Ağrı Milletvekilleri Naci Aslan ve M. Kerim Yıldız, Ağrı Valisi H. İbrahim Akpınar, Doğubayazıt Kaymakamı A. Rauf Ulusoy, Doğubeyazıt Belediye Başkanı Mukaddes Kubilay, sivil toplum örgütü temsilcileri ve çok sayıda partili eşlik etti.

EMEKLİLİĞİNİ, İNŞAATI BEKLEYEREK DOLDURDU

1976 yılında inşaatı başlayan Doğubayazıt Kültür ve Sanat Merkezi 30 yıl aradan sonra hizmete açıldı. Kültür ve sanat merkezinde 30 yıl önce bekçilik yapmaya başlayan Halit Çildan kültür merkezinin açılması ile bugün duygusal anlar yaşadı. 30 yıldır gece gündüz demeden inşaatı bekleyen Çildan, "Ben bu inşaattan emekli oldum. Sonunda bu iş merkezi bu yıl bitti. Ölmeden gördüğüm için çok mutluyum. İnşallah burası amacı doğrultusunda en verimli şekilde kullanır." şeklinde düşüncelerini dile getirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious