Sanatın yeni adresi 50. Yıl Köşkü

  • Giriş : 21.06.2006 / 00:00:00

Ege Üniversitesi (EÜ) Atatürk Kültür Merkezi, Kampüs Kültür Merkezi ve Kültür Sanat Evi'nden sonra 50. Yıl Köşkü'yle (Wilkinson Köşkü) bir sanat ve kültür merkezine daha kavuştu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Bornova Kaymakamı Mustafa Dündar, Belediye Başkanı Sırrı Aydoğan, 57. Topçu Tugay Komutanı Tuğgeneral Ali Vahit Kubilay ve öğretim üyelerinin katıldığı törende konuşan EÜ Rektörü Prof. Dr. Ülkü Bayındır, "Amacımız öğretim elemanları, öğrencilerimiz, personel, yurtiçi ve yurtdışından gelen misafirlerle İzmir halkına kültür hizmeti sunmak. Kampüs alanıyla Bornova yerleşim birimleri arasında bulunan 50. Yıl Köşkü, semtimizin kültür hayatına katkısının yanısıra üniversitemizin Halkın Üniversitesi projesiyle uyum içinde, Bornova halkıyla sanat yoluyla daha fazla yakınlaşması amacını taşımaktadır." dedi.

2005 yılında 50. kuruluş yılını kutlayan EÜ'nün aynı yıl şehrin kültür hayatına katkıda bulunacak güzel bir projenin de ilk adımını attığını vurgulayan Rektör Bayındır, "Bornova'nın kullanılamaz durumdaki bu levanten köşkünün restorasyonuyla başlayan çalışma sonucu, üniversitemiz yeni bir kültür merkezi kazanmıştır." şeklinde konuştu.

50. Yıl Köşkü'nün iki kat olarak inşa edildiğini vurgulayan Bayındır, şu bilgileri verdi: "Alt kat yüksekliğinin fazla olması sebebiyle doğuda batar kat oluşturulmuştur. Batı cephesi ise bahçe duvarına bitişiktir. Dış duvarları yığma sistemde almaşık tekniğiyle yapılmıştır. Malzeme olarak Bornova genelinde eski yapılarda yer alan dere taşı kullanılmıştır. Restorasyon yapı, alaturka kiremitlerle örtülmüştür. Ayrıca kapı, pencere, merdiven, kepenk ve cumba gibi ahşap imalatlar, eldeki orijinal örneklere uygun olarak yapılmış ve yerlerine monte edilmiştir. Bahçesinde iki süs havuzu, iki dehliz, bir kuyu ve iki katlı bir çardak yer almaktadır."

50. Yıl Köşkü adıyla hizmet verecek olan 141 yıl öncesinin Büyük Ev'i, sergi salonlarının yanısıra sanat kitaplığı, sanat film gösterileri, sanat söyleşi ve konferansları, sergi gezmeye gelen gruplara rehberlik hizmeti ve üniversite içi birimlere ödünç resim vermeyi mümkün kılan resim arşiviyle bir sanat merkezi olmayı hedefliyor.

Köşk ayrıca Avrupa Birliği Sokrates/Erasmus programı kapsamında öğrenci ve öğretim üyesi değişimi etkinliklerini gerçekleştiren birim, çift diplomayı (ABD ile beraber) verecek SUNY birimi başta olmak üzere bütün uluslararası ilişkileri koordine edecek EÜ Uluslararası İlişkiler Ofisi'ni de bünyesinde bulunduruyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious