Sanayi başkenti derin sıkıntılar içinde

Sanayi başkenti derin sıkıntılar içinde.16479
  • Giriş : 09.12.2008 / 10:26:00

KSO yaptığı ankete göre, küresel finansal kriz nedeniyle ekim ayı sonu itibariyle Kocaeli'deki firmaların yüzde 39'u toplam 2 bin 252 kişinin istihdam edileceği 250 milyon dolarlık yatırımı erteledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Kocaeli Sanayi Odası'nın (KSO) yaptığı ankete göre, küresel finansal kriz nedeniyle ekim ayı sonu itibariyle Kocaeli'deki firmaların yüzde 39'u toplam 2 bin 252 kişinin istihdam edileceği 250 milyon dolarlık yatırımı erteledi.

KSO Genel Sekreteri Hamdi Doğan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, KSO'nun 400'ü büyük işletme, 1400'ü KOBİ olmak üzere 1800 üyesi olduğunu, Kocaeli'de sanayi kesiminde 250 bin kişinin istihdam edildiğini belirtti.

Kocaeli'nin Türkiye'nin ''sanayi başkenti'' olduğunu söyleyen Doğan, ağırlıklı olarak ara ve yatırım malı üretimi yapılan ilin GSMH'sinin yüzde 74'ünün sanayiden yaratıldığını, Türkiye ara malları üretiminin yüzde 22'sinin, yatırım mallarının ise yüzde 10'unun Kocaeli'de üretildiğini vurguladı.

-KAPASİTE KULLANIMI DÜŞTÜ-

Doğan, 2008 yılının ilk üç çeyreğini kapsayan 9 aylık verilere göre, geçen yılın aynı dönemine oranla kapasite kullanımında gerileme olduğuna dikkati çekti.

Kapasite kullanımının geçen yılın ilk çeyreğinde yüzde 73,8, ikinci çeyrekte yüzde 70,9, üçüncü çeyrekte yüzde 73,2 olduğunu, 2008'de ise sırasıyla yüzde 70,9, yüzde 68,7 ve üçüncü çeyrekte yüzde 65'e gerilediğini ifade eden Doğan, tabloya göre 2008'in üçüncü çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre 3,7 puan, 2007'nin üçüncü çeyreğine göre ise 8,2 puan düşüş olduğunu söyledi.

KOBİ'lerde kapasite kullanımının 2008 üçüncü çeyreğinde yüzde 62'ye düştüğünü, bir önceki yılın aynı dönemine göre 9 puanlık, büyük işletmelerde ise 2008'in üçüncü çeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemine göre 5 puanlık düşüş olduğunu dile getiren Doğan, KOBİ'lerin krizden daha hızlı ve büyük oranda etkilendiğine işaret etti.

-''KRİZİN ETKİLERİ İLK ÇEYREKTEN İTİBAREN GÖRÜLÜYOR''-

Küresel finansal krizin etkilerinin Türkiye'de yılın ilk çeyreğinden itibaren görülmeye başlandığını öne süren Doğan, şunları kaydetti:

''Kapasite kullanım oranlarında 2008 yılının ilk çeyreğinden itibaren görülen düşüş aslında içine girdiğimiz krizin ilk sinyalleridir. Bu durum Kocaeli'de ağırlıklı olarak ara ve yatırım malı üretildiği için ülkemizin diğer sanayi bölgelerine göre daha önce ortaya çıktı. Kapasite kullanım oranları açısından son değerlendirmelerimize göre yapım işleri, metal eşya, otomotiv, elektrik aletleri, makine, gıda sanayi sektörlerinde gerilemeler daha hızlı oldu.

Krizin, kapasitedeki düşüşün yanı sıra yatırım üzerinde de önemli etkisi söz konusudur. Petrol ve petrokimya sektöründeki yatırımlar hariç Ekim ayı sonu itibariyle yaptığımız ankette, kriz nedeniyle firmaların yüzde 39'unun toplam 2 bin 252 kişinin istihdam edileceği 250 milyon dolarlık yatırımı ertelediğini belirledik.''

-EN AĞIR DARBE OTOMOTİV SANAYİNE-

Küresel finansal krizin etkilerinin en fazla otomotiv sektöründe hissedildiğini ifade eden Doğan, sektördeki daralmanın istihdam üzerindeki baskıyı artırdığını vurguladı.

Doğan, şöyle devam etti:

''Ekonomik kriz nedeniyle otomotiv sanayinde firmaların yüzde 24'ünde vardiya sayısının azaltıldığı, yüzde 30'unda eleman çıkartma olduğu, ücretli ve ücretsiz izin kullandırıldığı görülüyor. Aylık istihdam kaybının yaklaşık 2 bin 500 kişi olduğunu söylemek mümkün. Stok artışları tüm işletmelerin yüzde 38'inde görülen bir diğer kriz sonucu.''

Küresel krizin etkilerinin önümüzdeki aylara da sarkacağının düşünüldüğünü, genel olarak 2009 yılının ikinci yarısında başlayan bir iyileşme süreci öngörüldüğünü dile getiren Doğan, Kocaeli sanayindeki tablonun ülke sanayisinin genel göstergelerinden farklı olmadığını, ikinci çeyrekten itibaren başlayan düşüşteki genel eğilimin Kocaeli'nde de seyrini izlediğini kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*