Sanayi kenti Kocaeli'nin öteki yüzü

Sanayi kenti Kocaeli'nin öteki yüzü.17378
  • Giriş : 07.11.2008 / 10:49:00

16 tabiat parkından ikisi sanayi kenti Kocaeli'nde.. Beşkayalar Tabiat Parkı çok ender bulunan, 6'sı bölgeye özgü 293, Ballıkayalar Tabiat Parkı ise 15'i bölgeye özgü 416 canlı türüne ev sahipliği yapıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Başiskele ilçesi sınırlarında yer alan Beşkayalar Tabiat Parkı çok ender bulunan, 6'sı bölgeye özgü 293, Gebze ilçesindeki Ballıkayalar Tabiat Parkı ise 15'i bölgeye özgü 416 canlı türüne ev sahipliği yapıyor.

AA muhabirinin derlediği bilgiye göre, jeomorfolojik yapısını kuzeydeki Kocaeli yarımadasını kaplayan plato ile bunun üzerindeki küçük tepeler ve güneyde Samanlı dağlarının oluşturduğu Kocaeli'de, toplam alanın yüzde 18'ini dağlar oluşturuyor.

Samanlı dağlarının zirvesi olan 1602 rakımlı Kartepe ile 1125 metre yüksekliğindeki Naldöken, 892 metre yüksekliğindeki Karlık, 702 metre rakımlı Dikmen dağları kentin en önemli yükseltilerini oluşturuyor.

130 kilometre uzunluğunda, 30 kilometre genişliğindeki Samanlı dağlarının yukarı kesimlerinde bitki örtüsü karaçam, kızılçam, sarı çam, sahil çamı, servi, köknar ve duglas gibi iğne yapraklı, aşağı kısımlarında kayın, gürgen, meşe, kestane, ıhlamur, söğüt, dişbudak, çınar, akçaağaç, kavak ve kızılağaç gibi geniş ve sık yapraklı ağaçlardan oluşuyor, denize yaklaşıldıkça Akdeniz bitki örtüsü makiler görülüyor.

Biyolojik çeşitlilik bakımından kuzeyden güneye gidildikçe, Karadeniz'e özgü bitki toplulukları yerini Akdeniz bitki topluluklarına bırakıyor, Samanlı dağları ile Karadeniz kıyıları ardındaki alanlar sık ve nemcil ormanlarla kaplı.

Engerekotugiller, karanfilgiller, topluçiçekgiller gibi zengin bir floraya sahip Kocaeli, bölgeye ait çok ender bulunan hayvan türlerine de ev sahipliği yapıyor.

-BEŞKAYALAR TABİAT PARKI ARAŞTIRMACILAR İÇİN ÖNEMLİ KAYNAK-

Özellikle Yuvacık Orman İşletme Müdürlüğü sınırlarındaki, 854,5 hektarı orman olan 921 hektarlık alana sahip Beşkayalar Tabiat Parkı, bitki örtüsü, yaban hayatı özellikleri ve manzarasıyla açık hava rekreasyonu yönünden araştırmacılara önemli bir kaynak oluşturuyor.

Bölgede yapılan bilimsel çalışmalarda 73 bitki ailesine ait 193 cins, 291 tür, 1'er alt ve 1 yan olmak üzere 6'sı bölgeye ait çok ender bulunan 293 canlı türü tespit edildi.

-BALLIKAYALAR TABİAT PARKI-

Gebze ilçesi sınırları içinde yer alan bin 847 hektar alana sahip Ballıkayalar Tabiat Parkı ise bölgedeki yoğun sanayiye rağmen bilinenin aksine çok zengin bir flora ve faunaya sahip.

Parkta yapılan bilimsel çalışmalarda 74 bitki ailesine ait 247 cins, 403 tür, 7 alt ve 6 yan tür olmak üzere 15'i bölgeye ait çok ender bulunan 416 canlı türü tespit edildi.

İl genelinde ayrıca kayda alınmış 46 yürüyüş parkuru bulunuyor. Başiskele, Derince, Gölcük, Gebze, Kandıra, Karamürsel, Kartepe ve Körfez ilçelerinde bulunan yürüyüş parkurlarının toplam 413 kilometre uzunluğunda.

Kartepe, çevresindeki Kuzu, Altıoluk yaylaları ise doğa tutkunlarına yürüyüşün yanı sıra kamp ve piknik imkanı da sunuyor.

Daha çok sanayi kenti kimliğiyle ön plana çıkan Kocaeli, şehir yaşantısının verdiği zorluk ve stresten biraz olsun uzaklaşmak isteyenlere sunduğu alternatiflerle yavaş yavaş gözde mekanlar arasında yerini alıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*