Sanayi tüpü kullanırken bunlara dikkat

Sanayi tüpü kullanırken bunlara dikkat.9733
  • Giriş : 05.06.2009 / 14:12:00

Makine Mühendisleri Odası (MMO) Antalya Şube Başkanı Mustafa Karaman, sanayi tüplerinin kapalı mekanlarda bulundurulmamasını, sızıntı fark edilmesi halinde de zeminin havalandırılması gerektiğini bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Karaman, şube binasında düzenlediği basın toplantısında, LPG'nin havadan daha ağır bir gaz olduğunu, kaçak durumunda ise gazın döşemeden yayılmaya başladığını belirtti. Sızıntı durumunda LPG'nin ortamdaki oksijeni yok ettiğini dile getiren Karaman, sızıntı olan bölgelerde, gazın patlamasına neden olan aydınlatma armatürleri, cep telefonları, çakmak, buzdolabı kapağındaki anahtar gibi nesnelerin ortamdan uzak tutulması gerektiğini belirtti.

Antalya'da meydana gelen patlamaya da değinen Karaman, ''Sanayi tüpleri kesinlikle kapalı mekanlarda kullanılmamalı, tüpler düz bir zeminde bulundurulmalı, küçük bir sızıntı durumunda da zemin havalandırılmalıdır'' dedi.

Sanayi tüplerinin bulunduğu yerlere en az 3 metre mesafeye kadar araç park edilmemesi gerektiğini ifade eden Karaman, kullanıcı ve dağıtıcı şirketlerden yılda en az bir kez bağlantı güvenliğini kontrol etmelerini istedi. Karaman, evlerde kullanılan tüpler için de şu önerileri sıraladı:

''Ocakla tüp arasındaki mesafe 1 buçuk metreyi aşmamalıdır. Banyo için kullanılacak tüp, kesinlikle banyo içerisinde olmamalıdır. Bir evde en fazla iki tüp kullanılmalıdır. Tüpün bağlandığı borular üç yılda bir değiştirilmelidir. Çünkü boruların içinde yıpranma meydana gelmektedir.''

Karaman, MMO tarafından LPG dolum, boşaltım ve dağıtım eğitimleri verildiğini, eğitimli personellerin yetiştirilmesiyle üzücü olayların önüne geçilebileceğini kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*