Sanayi üretimi istikrarı yakaladı gibi

Sanayi üretimi istikrarı yakaladı gibi.7460
  • Giriş : 08.06.2009 / 14:40:00

Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, ''Türkiye'de sanayi üretiminin istikrar kazanmaya başladığını'' bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Ergün, Nisan ayı sanayi üretim endeksi verilerini değerlendirdiği yazılı açıklamasında, Türkiye'nin Nisan ayı sanayi üretim endeksinin, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 18,5 azalma gösterirken, bir önceki aya göre yüzde 1,4 oranında arttığını ifade etti.

Türkiye'de sanayi üretim endeksinin ekonomik büyümeyle ilgili önemli sinyaller veren bir gösterge olduğuna işaret eden Ergün, küresel finans krizi nedeniyle sanayi üretiminde önceki yıla oranla görülen olumsuz gelişmelere rağmen bugün açıklanan sanayi üretim endeksi verilerinin ekonomideki olumlu gelişmeyi ortaya koyduğunu belirtti.

Bütün dünyada sanayi üretiminde düşme eğilimi devam ederken, Türkiye'de Mart ayından itibaren bu eğilimin durması ve yükseliş trendine girmesinin önemli olduğunu dile getiren Ergün, açıklamasında şunları kaydetti:

''Gelinen noktada alınan tedbirlerin payı büyüktür. ÖTV ve KDV indirimleriyle piyasada meydana gelen canlanma, stokların erimiş olması ve yeniden bazı sektörlerde üretimin başlamış olması artış trendini de beraberinde getirmiştir.

Ortaya çıkan tabloyu bir önceki yılın rakamlarıyla değil krizin etkilerinin hissedildiği önceki aylarla mukayese etmek daha sağlıklı olacaktır.

Nisan ayı verilerine bakıldığında sanayi üretimindeki düşüşün hız kesmeye devam ettiğini ve gerilemenin durduğunu söyleyebiliriz. Sanayi üretimindeki artış, kapasite kullanım oranındaki iyileşme ile birlikte değerlendirildiğinde reel sektörün giderek toparlandığını bizlere göstermektedir. Artış eğiliminin sürmesi, ekonomide toparlanma sürecine ilişkin önemli sinyaller vermektedir. Önümüzdeki aylardan itibaren daha olumlu bir tabloyla karşı karşıya kalacağımızı söyleyebiliriz.''

''HIZLI TOPARLANMA YERİNE İSTİKRARLI VE SÜRDÜRÜLEBİLİR İYİLEŞME'

Türkiye'de sanayi üretiminin istikrar kazanmaya başladığını belirten Ergün, ''Ancak burada hızlı bir toparlanma beklemek yerine istikrarlı ve sürdürülebilir bir iyileşmeyi yakalamak önemlidir'' görüşünü ifade etti.

Bu yöndeki iyi niyetlerini muhafaza ettiklerini kaydeden Ergün, önemli olanın bundan sonraki süreçte ekonomik aktörlerin, Türkiye'de herhangi bir karamsarlığa kapılmadan gelişmeleri dikkatlice izlemeleri ve ihtiyatlı bir iyimserlik içinde üretimin, yatırımın devam edebilmesini sağlamaları olduğunu anlattı.

Bakan Ergün, ''sanayi üretim rakamlarındaki iyileşmenin önümüzdeki birkaç aylık çıkışla desteklenmesi halinde ekonomimizde toparlanma süreci de daha istikrarlı bir zemine kavuşmuş olacaktır'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*