Sanayici 2007'ye umutla bakıyor

  • Giriş : 04.03.2007 / 00:00:00

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, sanayicinin 2007 yılına umutla baktığını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Hisarcıklıoğlu, Adana Sanayi Odası'nda (ADASO) sanayicilerle biraraya geldi. Hisarcıklıoğlu, burada yaptığı konuşmada, Türkiye'deki en büyük sorunun işsizlik olduğunu anlatarak, bunun için vergi yükünün azaltılması gerektiğini anlattı. Türkiye'de 26 yıl önce banyoda çalışıp antreye yürüyen çamaşır makinası yapılırken bugün beyaz eşya pazarında Avrupa Birliği ve ABD'ye ihracat yapar hale geldiğine dikkat çeken Hisarcıklıoğlu, "Bugün Avrupa'da satılan 2 televizyondan biri Türk yaımı, 3 beyaz eşyadan 2'si de Türkiye'de üretiliyor. Türkiye'yi lider ülke yapmak istiyoruz. Bunun için kimseden para pul değil rakiplerile yarışmak için eşit şartlara getirilmek istiyoruz" diye konuştu.

Sanayicinin 2007'ye umutla baktığını dile getiren Hisarcıklıoğlu, 6 ayda bir yapılan ankete katılan sanayicilerin yüzde 42'sinin bu yıla olumlu baktığını yüzde 24'ünün ise kötü gideceğini beklediğini anlattı. İşe almada sigortanın bir lütuf değil mecburiyet olduğunu, ancak bunun işçi almada bir kıstas olarak değerlendirildiğini dile getiren Hisarcıklıoğlu, Türkiye'de yüksek vergiler sebebiyle sanayicinin kayıtdışı çalışmaya itildiğini ileri sürdü.

Hisarcıklıoğlu, yüksek vergilerin en önemli nedeninin, 2005 yılında 17 milyar dolar açık veren sosyal güvenlik sistemi olduğunu vurguladı. Hisarcıklıoğlu, Sosyal Güvenlik Yasası'nın çıkmasını beklediklerini ancak, Anayasa Mahkemesi'nin, emekli sandığı mensuplarına ayrı düzenleme yapılmadığı için bu yasayı iptal ettiğini hatırlattı. Hisarcıklıoğlu, sosyal güvenlik kurumları arasında emekli sandığındakilerin yüzde 18'lik bir kısmı oluştururken, 17 milyar dolarlık açığın yüzde 44'ünün emekli sandığından kaynaklandığına da dikkati çekerek, şöyle devam etti:

"Bu sistemin reforma ihtiyacı var. 17 milyar dolar bizim cebimizden çıkıyor. Bunu devlet ya borç alarak ya da vergi alarak kapatacak. 72 milyon kişi nüfusu olan Türkiye'de sosyal güvenlik sistemi çatısı altından 81 milyon kişi var. 20 milyon kişi de sosyal güvenlik çatısı altında değil. Demek ki nüfusumuz 102 milyon kişi. Bu sistemin her tarafı laçka olmuş. Bu sürdürülmesin. Topallayarak gidiyoruz, devam edersek yarın çocuklarımızı geleceği tehlike altında. Yoksa ekonomik kriz sebeplerinde birisi bu olacak."

Adana Sanayi Odası Başkanı Ümit Özgümüş ise, çevre mevzuatından yakınarak, atık depolama ve bertaraf tesisleri kurulamadığından dolayı sanayicinin çok güç durumda kaldığını anlattı. Özgümüş, "Devlet altyapı hazırlamazsa sanayici, atıkları cebine mi koyacak? Böyle olursa türkiye'de sanayi tesisi kalmaz" dedi. Türkiye'nin Avrupa Birliği'ndeki çevre altyapısına uymak için 50-60 milyar avro harcaması gerektiğine dikkat çeken Özgümüş, bunun büyük kısmının da sanayicinin cebinden çıkacağını sözlerine ekledi. Hisarcıkloğlu, daha sonra sanayicilerden gelen soruları cevapladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious