Sanayicilere göre kriz bitiyor!

Sanayicilere göre kriz bitiyor!.13829
  • Giriş : 23.02.2009 / 21:35:00

Ekonomi çevrelerinde "Kriz dip yaptı mı yapmadı mı?" tartışmaları yapılırken Merkez Bankası'nın şubat ayı İktisadi Yönelim Anketi'nde sanayicilerin krize ilişkin görüşleri ortaya çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Merkez Bankası'nın İktisadi Yönelim Anketi'nin şubat ayı sonuçlarına göre, sanayi üretim hacmindeki son üç aylık azalış eğiliminin devam ettiği, ancak şubatta sanayicilerin kriz hakkındaki iyimserliğinin bir önceki aya göre yüzde 4.8 arttığı bildirildi.

MB, şubatta yaptığı İktisadi Yönelim Anketi raporunu açıkladı. Ankete göre, sanayideki genel gidişatın kötümserlerin lehine sürdüğü, ancak kötümserlerin oranında gözle görülür bir düşüş olduğu ifade ediliyor. Şubat ayı anketinde, sanayicilerin iyimserlik oranı bir önceki aya kıyasla yüzde 4,8 artışla yüzde 42, kötümserlerin oranı ise yüzde 58 çıktı.
Merkez Bankası, şubat ayı anketi bin 644 işyerinde yapıldı. İhracat ve iç piyasaya sürülecek imalat ürünlerinin bir miktar daha düşeceği ifade edilen MB anketinde şu ifadeler yer aldı: "Mevcut siparişlerin mevsim normallerinin altında, mamul mal stoklarının ise mevsim normalinin üzerinde olduğu şeklindeki değerlendirmelerin de bir önceki aya göre azaldığı görüldü. Gelecek üç aya yönelik değerlendirmelerde, üretim hacmine ilişkin beklentilerde azalış yönlü seyrin zayıflayarak devam ettiği gözlendi. Şubat ayında, gelecek üç aydaki ihracat sipariş miktarı ve iç piyasa sipariş miktarı beklentileri önceki aya göre güçlendi, 'azalış' diyenler lehindeki seyrini sürdürdü. Gelecek üç ayda toplam istihdam ve gelecek on iki aya ilişkin sabit sermaye yatırım harcamaları beklentilerinde de sınırlı iyileşmeye karşın azalış yönlü seyrin sürdüğü görüldü. Ortalama birim maliyetlerinde son üç aydaki artış eğilimi, önceki ay seviyesinde oldu. Gelecek üç aydaki ortalama birim maliyet artış beklentilerinde bir miktar zayıflama söz konusu. Gelecek üç aydaki satış fiyatları beklentisinin 'azalacak' diyenler lehine olan seyri devam etti. Gelecek on iki aylık dönem sonu itibarıyla yıllık ÜFE enflasyonu beklentisi geçen aya kıyasla 0,7 puan azalarak, yüzde 10,5'e geriledi. Sanayi dalındaki genel gidişat konusunda kötümserler lehine seyrin azalarak devam ettiği gözlendi. Şubat ayında, içinde bulunduğu sanayi dalı hakkında bir ay öncesine kıyasla daha iyimser olduğunu belirtenlerin oranı yüzde 4,8 artışla yüzde 42, daha kötümser olduğunu belirtenlerin oranı ise yüzde 58 oldu."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*