Sanayicilerin teşvik isyanı!

  • Giriş : 11.02.2007 / 00:00:00

Yatırımların durma noktasına geldiği ve işsizliğin arttığı Gaziantep'te sanayiciler, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a dertlerini anlatacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Gaziantep Sanayi Odası (GSO) Başkanı Nejat Koçer, konuşmasında, Türkiye'de üretimde sıkıntılar olduğunu sürekli dile getirdiklerini belirterek, şunları söyledi:
''Bize gelen cevaplar (Bekleyin, bu rakamlar çarşıya, pazara ve size yansıyacak, bu bir süreçtir) dendi. Bize bunu söyleyen sayın başbakandı, sayın bakanlarımızdı, sayın milletvekillerimizdi. Bu süreci gerçekten büyük bir anlayış, bize yakışır şekilde bekledik. Ama, bu süreç gelmedi. Üretim Türkiye'de yükselen değer olamadı, hükümetimizin gündeminde de yükselen değer olamadı. En acı olan gerçek budur. Seçimlerden de Türkiye'de yaşanan birçok olaylardan da çok öne çıkması gereken bir durumdur üretim. Çünkü üretim, istihdamdır, gelirdir. Eğer biz bu geliri elde edemiyorsak, istihdamı yapamıyorsak Türkiye'nin geleceği sıkıntıdadır. Birinci öncelikli konu üretim olmalıdır.'' Makro ekonomideki başarının üretim maliyetlerine yansımadığını ifade eden Koçer, yüksek enerji fiyatları, işçilik maliyetleri, düşük kur ve ithalattan dolayı iç pazarın daralmasından şikayet etti.

''BAŞARIMIZI KISKANANLAR MI VAR?''
Gaziantep'in, Suriye de dahil dört tarafı teşviklerle çevrili bir il olduğunu, dünyanın hiçbir yerinde bunun başka örneği olmadığını belirten Koçer, ''Koşan, altyapısı, girişimcisi ve morali olan bir şehre; çevre illeri sanayileştirme rüyası içerisinde geriye düşürmek hiç kimsenin hakkı değildir. Bunun düzeltilmesini istiyoruz'' diye konuştu.

Koçer, Gaziantep'in doğudan ve güneydoğudan gelen göçün birinci kapısı olduğuna işaret ederek, burada iş ve aş yaratılamazsa Türkiye'de sosyal sorunlar yaşanacağının altını çizdi. Koçer, şöyle devam etti:
''Bugüne kadar ortaya koyduğumuz bu başarıyı kıskananlar mı var, diye düşünmeden edemiyoruz. Çünkü, yürüyen bir değirmenin boğazına durmak ya da girişimci aradığımız, Türkiye'nin her tarafını sanayileştirme sevdası içinde olduğumuz bir ortamda; Türkiye'nin en seçkin girişimcilerinin olduğu, son 20 yılda en güzel sanayileşmenin ortaya konduğu bir ilin (Sen yerinde say, biz çevre illeri senin seviyene yetiştireceğiz) diye bir hayalin olması mümkün değil.

GAZİANTEP'İN KÜSKÜNLÜĞÜ GİDERİLMELİ
Hiç kimseye teşvik verilmesin demiyorum. Teşviğin sektörel, bölgesel hatta iller bazında değerlendirilmesi gerekirdi. Bugün Türkiye'de sektörel yığılma yaşanan birçok sektöre 49 ilde teşvik veriliyor, bu sorunlar çıkaracak.'' Gaziantep'te başta pamuk ipliği, un ve çuval sektörünün teşvikli illerde kurulan tesisler yüzünden tehdit altına girdiğini, son birkaç aydır istihdamda kayıplar yaşandığını belirten Koçer, Bakan Tüzmen'e seslenerek şunları söyledi:
''Gaziantep'in üretim şevkinin kırılmaması, küskünlüğünün giderilmesi ve moralinin düzeltilmesi için bir şeyler yapmamız gerekli. 3 yıldır çevremizdeki bütün teşviklere rağmen elimizden gelen her şeyi yaptık. Ama, rekabet gücümüzü etkileyen Uzakdoğu ve Çin'in dışında şu anda en önemli tehdit çevremizdeki teşvikli illerdir. Bu noktada sayın hükümetinizden, sizden beklentilerimiz var. Sayın başbakanımızdan alacağımız bir randevu çerçevesinde bu sorunları anlatmak istiyoruz.''

''İŞSİZLİK 2 YILDA YÜZDE 85 ARTTI''
Gaziantep Ticaret Odası (GTO) Başkanı Mehmet Aslan, konuşmasında, teşvik kanununun Gaziantep'e zarar verdiğini savunarak, ''Şu anda Gaziantep'i yatırımlar ve işsizlik konusunda giderek çok aşırı zorlamaya başladı ve bıçak kemiğe dayanmış vaziyette'' dedi.

Sanayicilerin bugüne kadar bu problemin çözümü konusunda beklenti içinde olduğunu ifade eden Aslan, şunları söyledi:
''Ama, artık öyle bir noktadayız ki sanayicilerimiz çok ciddi bir şekilde yatırım yapmama konusunda, mevcut işletmelerini çalıştıramama konusunda feryat halindeler. 2004 yılı itibariyle 16 bin olan kayıtlı işsiz sayımız, 29 bine çıktı. İki yılda neredeyse yüzde 85'e varan artış var. Yatırımlarımız durma noktasına geldi. Gaziantep hem göç alan hem sürekli olarak yeni işsizlerin katıldığı bir il. Komşu illerimize bu teşvik politikası dolayısıyla rekabet edememenin neticesi, biz bu problemi nasıl çözeceğiz?'' Devletten yardım almadan büyük bir potansiyel yarattıklarını vurgulayan Aslan, ancak teşvik politikasından dolayı çok sıkıntıda olan işadamlarının, işsizliği çözmek için gayret içinde olamayacağını kaydetti.

Aslan, Tüzmen'e hitaben, ''Mutlaka bir şey yapılması lazım. Sizden ve sizin ile birlikte Başbakanımızdan alacağımız randevularla Gaziantep ve yatırımları masaya yatırma, teşvik konusunda Gaziantep ile ilgili bir takım tedbirler bekliyoruz'' dedi.

''BIÇAK KEMİĞE DAYANDI''
Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Cahit Nakıboğlu da, işsizlik, enerji fiyatları ve yatırımlardaki azalmaya dikkat çekerek, 'Artık, bıçak kemiğe dayandı'' dedi.

AK Parti Gaziantep Milletvekilleri Fatma Şahin, Ahmet Uzer ve Mehmet Sarı ile Vali Süleyman Kamçı, Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey, Gaziantep Serbest Bölgeler Başkanı Mehmet Özmen, Sanko Holding Başkanı Abdulkadir Konukoğlu ve çok sayıda sanayicinin katıldığı toplantı, sonra basına kapatıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious