'Sanayinin gelişmesi KOBİ'lere bağlı'

  • Giriş : 09.12.2006 / 00:00:00

Büyümenin itici gücünün sanayi olduğunu belirten Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun, sanayi sektörünün gelişiminde ise KOBİ'lerin rekabet güçlerini devam ettirmelerinin baş rol oynadığını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Küçük ve Orta Ölçekli Sanayi Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı'nın (KOSGEB) kuruluşundan günümüze gerçekleştirdiği hizmetler ve KOBİ'lere dönük destek ve yeni açılımlarının ele alındığı basın toplantısında konuşan Sanayi ve Ticaret Bakanı Coşkun, Türkiye'nin bugün yüksek faiz, yüksek enflasyon olgusundan kurtulduğunu, kalkınmasını sürdürebilir şekilde devam ettirdiğini söyledi.

Büyümenin itici gücünün sanayi olduğuna işaret eden Coşkun, sanayi sektörünün gelişiminde de KOBİ'lerin rekabet güçlerini devam ettirmelerinin geldiğini belitti. Coşkun, "Amacımız, şimdiye kadar yanlış yorumlanarak çeşitli kişilerin öne çıkarılması ya da çeşitli menfaat gruplarının KOSGEB'den eskiden olduğu gibi hatırla gönülle destek almalarına imkan verilmediği için basına sızdırılan yanlış haberler karşısında doğruların ne olduğunu sizlere sunmak istedik" şeklinde konuştu.

Geçmişte bankaların KOBİ'lere ayırdığı kredi payının yüzde 5'i geçmediğini ifade eden Coşkun, bu sistemi şimdi değiştirdiklerini anlattı. Ali Coşkun, "Amacımız, KOBİ'lerin sermaye yapılarının güçlenmesi, AB sürecine uyumlarının sağlanması ve Basel II şartlarına göre yeniden yapılandırılmalarıdır" dedi.

Soruları da yanıtlayan Coşkun, iktidar olmadan önce Halk Bankasının esnaf sanatkar ve KOBİ'lere kullandırdığı kredi miktarı yüzde 4 iken şimdi bunun yüzde 60'lara çıktığını, eskiye nispeten KOBİ'lere kredi kullandırma oranında büyük artışlar olduğunu kaydetti.

Coşkun, "Ama yeterli değil. Bu kaynak meselesi. Bankalar kendilerini daha yeni toparladılar. 2007 yılında çok olumlu gelişmeler olacak" diye konuştu. Bakan Coşkun, bir gazetecinin "hizmet sektörüne de kredi desteği sağlanacak mı?" sorusu üzerine KOBİ tarifi hizmet sektörünü aldıklarını ama yasanın müsait olmadığını, yasayı değiştireceklerini ve KOSGEB yasasına da ilave edeceklerini söyledi.

KOSGEB Başkanı Bayram Mecit de Türkiye'deki KOBİ tanımının AB ile uyumlu olduğunu söyledi. Mecit, KOBİ'lerin kredilerden aldıkları payın yüzde 25'lere çıktığını vurguladı. 280 bin imalatçı KOBİ'ye 200 milyon YTL bütçe ayırdıklarını açıklayan Mecit, 58 bin işletmeyi kayıt altına aldıklarını, 14 bin KOBİ'nin stratejik yol haritasının incelenerek onaylandığını söyledi.

Mecit, 2004'ten itibaren başlattıkları çalışmalarla 10 bin KOBİ'ye 1,2 milyar YTL'lik bir kredi hacmi yarattıklarını belirtti. 2007 yılında yatırım, istihdam, ihracat, makine teçhizat, bilişim amaçlı kredi paketleri uygulanacağına da değinen Mecit, şunları kaydetti: "Sıfır faizli makine teçhizat kredisini hayata geçireceğiz. Çevreye duyarlı üretim için deri sektöründe sıfır faizli kredi yılbaşında hayata geçecek. Amacımız bilgisayarsız ve internetsiz hiçbir KOBİ'nin kalmaması. Havuzumuzdaki 58 bin KOBİ'nin bundan faydalanması amacıyla 2 yılda geri ödemeli sıfır faizli krediyi de yürürlüğe geçirdik. KOSGEB'e gelip destek alırsanız peşin satış yapan gibi rahat oturursunuz. Destek almazsanız veresiye satan gibi olursunuz."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious