Sanayiyi diriltecek 5 büyük hamle

Sanayiyi diriltecek 5 büyük hamle.13829
  • Giriş : 27.11.2008 / 12:03:00

Zordaki reel sektöre kaynak yaratacak tedbirler netleşti. Kriz için hayata geçirilecek düzenlemeler arasında sanayiyi diriltecek 5 büyük adım var.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Zordaki reel sektöre kaynak yaratacak tedbirler netleşti. Hayata geçirilecek düzenlemeler arasında mevduat munzam karşılıklarının düşürülmesi ve işçi dövizleri kullanılarak kamu bankalarının kredi musluklarını açması da var.

Başbakan Tayyip Erdoğan'ın, açıklamaları ile gündeme gelen, reel sektörün kredi sıkıntısının kamu bankaları aracılığı ile çözülmesine ilişkin çalışmaların ayrıntıları netleşti. Buna göre, hükümet 'bankacılık sisteminde' yapacağı ince ayar ile kamu bankalarında görev zararı oluşturmadan, kredi krizini çözmeyi planlıyor. Bu kapsamda, beş düzenleme üzerinde çalışılıyor. Bu düzenlemeler arasında ise mevduat munzam karşılıkların düşürülmesi, işçi dövizleri ile kamu bankalarının kaynak maliyetlerinin düşürülmesi yer alıyor.

KREDİ ALAMAYANA DESTEK

Ekonomi yönetiminin bir süredir üzerinde çalıştığı ekonomik pakette, ağırlıklı olarak bankalar ile reel sektör arasındaki kredi krizini çözmeye yönelik tedbirlerin olacağı bildirildi. Bu kapsamda yapılacak düzenlemeler bütçeye, kamu bankalarına ek yük getirmeyecek. Ekonomi bürokratları, Türkiye'de son dönemde yaşanan krizin temelinde, reel sektörün bankalardan yeni kredi alamamasının olduğunu belirterek, 'küçük operasyonlarla' reel sektörün borç krizinin çözüleceğini vurguladılar. Ayrıca yeni tedbirlerin takip nedeniyle kredi alamayan kişi ve kuruluşlara yeni kredi açılmasının da önünün açılacağı belirtiliyor.

'Cansuyu' kredisine başvurular başladı

İmalatçı esnaf ve sanatkarlar ile KOBİ'lerin yararlanacağı, 350 milyon YTL'lik sıfır faizli cansuyu kredisine başvurular dünden itibaren başladı. Krediden yararlanmak isteyenler, krediye aracılık edecek Ziraat Bankası, Garanti Bankası, Yapı Kredi Bankası, Vakıfbank, Şekerbank, TEB ve Fortisbank'a başvurabilecek.

Halkbank 750 milyon daha verecek

Halkbank Genel Müdürü Hüseyin Aydın, 1 ay vadeli mevduatla uzun vadeli kredi vermelerinin mümkün olmadığını belirterek, bu kapsamda yurtdışından sağlayacakları kaynakla reel sektöre 700- 750 milyon YTL kredi kullandıracaklarını söyledi. Ankara Sanayi Odası'nın (ASO) aylık meclis toplantısında yaptığı konuşmada, Fransız Kalkınma Ajansı'ndan 80 milyon Euroluk bir kaynağı kullandırmaya başladıklarını belirten Aydın 'Önümüzdeki ay içinde Dünya Bankası ile 200 milyon dolar tutarında bir protokol imzalayarak elde edeceğimiz kaynağı yine reel sektörün kullanımına sunacağız. Avrupa Yatırım Bankası'ndan da 300 milyon Euro'luk bir kaynak temin edeceğiz, bunun için çalışmalar sürüyor' dedi.

Kendilerine borç verenlerin vadeyi 30 güne indirdiğini, düne göre daha az kazandıklarını vurgulayan Aydın, buna rağmen reel sektörün ihtiyaç duyduğu kaynakları ekonomiye kazandırma konusunda önümüzdeki dönemde daha fazla çaba harcayacaklarını belirtti. Hiçbir krediyi geri çağırmadıklarını, vade uzatımı ve ek kredi için çaba harcadıklarına işaret eden Aydın 'İstenmeyen uygulamalar olursa bize iletildiği zaman elimizden gelen her şeyi yapıyoruz, yapacağız' dedi.

STAR

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*