Sandık göründü mü?

Sandık göründü mü?.9730
  • Giriş : 12.01.2008 / 14:49:00

AK Parti yerel seçimleri bir yıl öne çekmek için alarm vermiş durumda. Bu iddia Gazeteci Nuh Gönültaş'a ait.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Gönültaş'a göre seçim ihtimali yüzde 99:

Hoş, bazı uyanık ve muhtemel adaylar sinyali almış görünüyor, medya henüz bu konuya mesafeli.

Seçim geliyor arkadaşlar! AK Parti yerel seçimleri bir yıl öne çekmek için alarm vermiş durumda. Bu noktada bir aksilik çıkmaz, reis karar değiştirmezse sonbaharda yüzde 99 erken yerel seçim var.

AK Parti Hükümeti'nin yerel seçimleri öne çekmek için kendine göre gerekçeleri var ve fakat bunları şimdilik kamuoyu ile paylaşmak istemiyorlar.

Ancak en büyük sinyal AK Parti'nin bütün teşkilatlarından, il kongreleri hariç bütün, ilçe, belde, gençlik, kadın kolları gibi teşkilatların 2. olağan kongrelerin yapılmasını ve bir an önce tamamlanmasını istemesidir.

Parti, teşkilatlara il kongrelerini seçimden sonra yapacağız mesajı yolladı. Bu durum neden bir seçim sinyali? Çünkü bu kongrelerin zamanı değil, acelesi hiç yok! Bu isteğe bir de not var, "Ana kadame kongrelerinizi seçimden sonraya bırakın." AK Parti'de ciddi hazırlık var.

Bir erken yerel baskın seçim için ciddi hazırlıklar var Hatta öyle ki, genel merkez tarafından temayül yoklamalarına başlandı bile. Teşkilatlara ve halka "Belediye başkanınızdan memnun musunuz, değil misiniz, veya yerine kimin belediye başkanı olmasını istersiniz" türünde sorular sorulmaya başladı bile.

Ayrıca Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı için AK Parti'nin Melih Gökçek'in yerine şimdiden aday arayışına girmesi de erken seçim sinyali olarak değerlendirilebilir.

Erken seçimlerin normal tarihi Mart 2009. Seçimlerin öne alınması Anayasa Değişikliği gerektiriyor. Mahalli idareler seçimleri anayasanın 127. maddesinde düzenleniyor.

Milletvekili genel seçimlerinin öne alınması için TBMM karar alabiliyor, ancak yerel seçimlerin öne alınabilmesi için illa ki Anayasa Değişikliği gerekiyor. Ki bu değişikliğin Nisan ayının sonuna kadar meclisten geçirileceği düşünülüyor. Peki diğer partiler bu çabayı desteliyor mu?

Bu konu henüz diğer partilere açılmış değil. AK Parti'nin böyle bir değişikliği Meclis'ten geçirebilmesi için diğer partilerin oyuna da ihtiyacı var. Sonuçta bir Anayasa Değişikliği yapılacak çünkü.

Eğer AK Parti konuda Meclis'te yalnız kalırsa seçimlerden önce bir de bu konuda anayasa referandumu ihtimali de oldukça kuvvetli. Sonbahar'a doğru ülke topyekun bir seçim havasına girecek.

Vatana millete hayırlı olsun!

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious