Sandıklı'da deprem tatbikatı

Sandıklı'da deprem tatbikatı.12391
  • Giriş : 10.11.2006 / 00:00:00

Afyonkarahisar'ın Sandıklı ilçesinde deprem tatbikatı yapıldı. Tatbikata, Afyonkarahisar merkez ve 3 ilçeden 649 personel ve 189 araç katıldı

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Senaryo gereği akşam 18.30'da meydana gelen 6.5 şiddetindeki deprem 13 saniye sürdü. deprem sonucunda bir binanın 5. katında mahsur kalan bir vatandaş, itfaiye ekipleri tarafından kurtarılırken, yangın çıkan eve de zamanında müdahale edilerek söndürüldü.

Enkaz altında kalan insanlar sivil savunma ve kurtarma ekipleri tarafından eğitimli köpekler yardımıyla canlı olarak kurtarıldı. Enkaz altından yaralı olarak çıkarılanlar ise sağlık ekipleri tarafından ilk müdahaleleri yapıldıktan sonra en yakın hastanelere kaldırıldı. Elektrik ve haberleşmesi kesilen yerlere derhal enerji verildi. Kızılay ise çevredeki ihtiyaç sahiplerine yardımlarda bulundu.

Afyonkarahisar merkez başta olmak üzere Dinar, Sandıklı ve İscehisar ilçelerinden ekiplerin katıldığı tatbikat Vali Muzaffer Dilek ve diğer katılımcılardan tam not aldı. Tatbikata 649 personel, 189 araç katıldığını söyleyen Vali Dilek, doğal afetlerle yüzde 100 başa çıkmanın mümkün olmadığını, ancak alınan önlemlerle olumsuzlukların en aza indirilebileceğini söyledi.

Bu tatbikatların 6 ay aralıklarla yapıldığını ve bundan sonra da devam edeceğini kaydeden Dilek, "Her eğitimin bir önceki aksaklıkların giderilmesine vesile olduğu için bir de Afyonkarahisar'ın son 10 yılda 2 kez deprem geçirdiğinden dolayı biz bunlara önem veriyoruz." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious